Apua! Beatle-pojat ovat palanneet jälleen elokuvan ihmeellisessä muodossa! Jos kaipasit sinänsä virkistävään ja musiikintäyteiseen fanileffaan A Hard Day’s Night enemmän juonta, saattaa Help! olla enemmän sinun makuusi. Help! on nimittäin täysin juonellinen, mutta edelleen silti musiikintäyteinen James Bond -tyylinen hassuttelu, jonka pääosassa vain sattuvat olemaan Beatlesit. Jihhuu!
Kaukaisen itämaisen valtion johtajalla on ongelma. Hänen on löydettävä perinteen vaatimana henkilö, joka pitää kädessään mystistä punaista sormusta, maalata tämä punaiseksi ja uhrattava hänet Kaili-jumalalle, tai hänen valta-asemansa on uhattuna. Ja mikä olisikaan kätevämpää elokuvan kannalta, kuin että kyseinen sormus löytyisi itse Ringo Starrin nimettömästä. Asiaa mutkistaa toki sekin, että joutuessaan idän miesten uhkailemaksi, on Ringo kyllä valmis luopumaan sormuksesta ilomielin, mutta sormus taas tuntuu olevan eri mieltä. Siitäpäs se soppa sitten syntyy, kun Beatlesit pakoilevat roistoja ja johonkin väliin olisi myös soittettava musiikkia.
Kuten juonesta jo odottaa saattaa, tämä Beatles-elokuva on selvästi täysin viihteellinen fiktio, joka sisältää niin vauhtia, koomisia tilanteita, musiikkia, kuin Beatlesien poikamaista huumoriakin. Beatlet pitävät hahmonsa katsojalle etäisinä, tyyliteltyinä kapinallisina soittopoikina, mikä onkin hyvä asia: se poistaa elokuvasta kokonaan dokumenttimaisen otteen, joka saattoi luoda suhtautumisongelmia A Hard Day’s Nightin tapauksessa. Nyt mukana on myös muita hauskoja henkilöhahmoja, kuten pari torveloa keksijää, Scotland yardin poliisi, kaunis nainen, sekä mies-joka-myöhästyy-uhrauksesta. Näillä eväillä elokuvan heppoinen käsikirjoitus saadaan toimimaan, ja se myös toden totta toimii: Help! on äärimmäisen mukavaa viihdettä, jonka aikana ei tule vilkuiltua kelloon – ellei sitten tosissaan satu kammoamaan Beatlesien musiikkia.
Help! on ohjaaja Richard Lesterin toinen ja viimeinen Beatles-elokuva. Se on sinänsä sääli, sillä poikien seikkailuja olisi herran äärimäisen sujuvalla tyylillä nähnyt enemmänkin (seuraavaksihan oli sitten vuorossa poikien itsensä ohjaama ja käsikirjoittama, kaikkien aikojen musiikkikalkkuna Magical Mystery Tour…). Help! on hidastelematta eteenpäin puksuttava leffa, juuri oikein rytmitetty ja viihdearvosta tinkimättömän railakkaasti ohjattu teos, jollaisia harvoin tänä päivänä näkee.
Musiikkipuolella kuullaan Help!-pitkäsoitolta tuttuja kappaleita, ja luodaan niille toki kivat musiikkivideotkin siinä sivussa. Elokuvan kauttaaltaan kivannäköiseen technicolour-kuvitukseen pääsevät mm. Ticket to Ride, I need You ja Night Before. Lähes tajunnanräjäyttävää nimikkobiisiä huudatetaankin sitten jo kahteen kertaan!
Mielestäni Help! on helposti Beatlesien paras elokuva. Beatlesia diggailevat ja sujuvasti ohjatun viihteen ystävät löytävät varmasti haluamansa tästä, eikä tietenkään yhtään haittaa, jos tuntee vanhojen Bond-leffojen hengen miellyttäväksi. Ainoa miinus tässä pätkässä on se tosiasia, ettei Help!, kaikista upeista kappaleistaan huolimatta, ehkä ole Beatlesin parhaimpia levyjä, ja näin pätkä jää musiikillisesti hieman esimerkiksi juuri Hard Day’s Nightin varjoon. Mutta se ei kuitenkaan ole suurin kriteeri arvostella elokuvia.
nimimerkki: Sano mitä sanot