Stan Leen Marvel Comic Booksin suosituin sarjakuva, Spider-Man eli Hämähäkkimies, on viimein ilmestynyt elokuvaksi. Spider-Man ilmestyi vuonna 2002 ja samalla nousi yhdeksi kaikkien tuottavammaksi elokuvaksi.
Elokuvan juoni lyhyesti. Peter Parker (Tobey Maguire) on luokkaretkellä luokkansa kanssa tiedelaboratoriossa ja siellä superhämähäkki puree häntä, jolloin Peterin dna-rakenne muuttuu vastaamaan hämähäkin rakennetta ja samalla hän saa hämiksen voimat, refleksit, seitin ja kiipeilytaidon. Peterin arkkiviholliseksi nousee Norman Osborn (Willem Dafoe), joka muuttuu kokeilujensa takia hulluksi Vihreäksi Menninkäiseksi.
Eli lyhyesti sanottuna elokuva on vain esittelyä, mutta ei se mitään, kun kaikki toimii. Ja kohta saa odottaa jatko-osia, mutta tällä kertaa niitä odottaa mielellään. Kun ensimmäinen osakin oli hyvä, ei voi kuin odottaa, miten hyviä jatko-osat tulee olemaan.
Spider-Manin tekijätiimi on loistava: Ohjaajana häärii Sam Raimi (Evil Dead I-III), joka melkein takaa elokuvasta hyvän, joten ohjaus sujuu hyvin. Tobey Maguire (Pleasantville) Peter Parkerina/Hämähäkkimiehenä on samoin loistava. Kirsten Dunst (Crazy/Beautiful) Mary Janena saa kellot kolisemaan. Ja vielä piste iin päälle, Willem Dafoe (Animal Factory, Platoon) Vihreänä Menninkäisenä ja J.K. Simmons (Oz – Kylmä Rinki) J. Jonah Jamesonina.
Spider-Man on oikeasti hyvä elokuva, jossa aika tuntuu lentävän reippaasti. Paras asia mitä voi mainita Spider-Manista on se, että se on tehty hyvin sarjakuvasta elokuvaksi, verrattuna muihin esim. Daredevil.