Arvostettu säveltäjä ja hänen 5-vuotias tyttärensä kuolevat auto-onnettomuudessa. Siitä jää henkiin vain säveltäjän vaimo. Perheensä menettänyt nainen joutuukin järjestelemään elämäänsä uudelleen. Hän muun muassa yrittää unohtaa kaiken tapahtuneen, mutta menneisyys ei jätä rauhaan.
Sininen aloittaa Krzysztof Kielowskin Väritrilogian. Trilogian ensimmäinen osa käsittelee onnettomuuden ja perheen menettämisen seurauksia. Ja tämä elokuva kuvaa hyvin myös sitä, kuinka laajat seuraukset pienillä tapahtumilla voi olla. Kieslowski kuvaa aihetta tavalla, joka jo menee lähelle taide-elokuvaa. Mutta sentään ei mennä mihinkään ääritaiteellisuuksiin, vaikkei tämä nyt ihan tavanomaistakaan elokuvaa edustakaan.
Kieslowksin tyyli tuo melko äkkiä mieleen Aki Kaurismäen tyylin. En sitten tiedä, kumpi on ottanut vaikutteita kummalta. Kuvaus ja kohtaukset ovat melko pelkistettyjä, kuten myös näytteleminenkin. Siniseen on saatu mukaan synkkää tunnelmaa, mutta ei se sentään ihan pelkäksi synkistelyksi mene rankasta alkuasetelmastaan huolimatta.
Sininen on kyllä hieno aloitus Kieslowskin Väritrilogialle, vaikkei tämä ihan täydellinen elokuva olekaan. Leffa kyllä kannattaa ehdottomasti katsoa, jos vain kykenee sulattamaan muutakin kuin Hollywood-hömppää.
nimimerkki: Ville