Mestariohjaaja Stanley Kubrick on saanut aikaiseksi uskomattomia elokuvia, ja aina löytyy pari tai enemmän kun listataan kaikkien aikojen parhaimpia elokuvia.
Mielipiteitä ne ainakin jakavat. Joku pitää hänen elokuviaan yliarvostettuina tekotaide-pläjäyksinä, kun taas toinen pitää hänen elokuviaan nerokkaina mestariteoksina. Jälkimmäisiä tuntuu kuitenkin olevan enemmän, ja niihin minä kuulun.
Suurin osa Kubrickin elokuvista ovat yleisesti palvottuja mestariteoksia. Yksi nousee ylitse muiden: 2001: Avaruusseikkailu on paras, sanon minä!
Ja mitäs tässä oikein sitten tapahtuu? Katsotaanpa elokuvan tapahtumia niin kutsutun “keskivertokatsojan” silmin.
2001: Avaruusseikkailu ei ole pelkkä loistava elokuva, vaan mahdollisimman realistinen tulevaisuudenkuvaus. Kuvaus siitä, mihin koko ajan huimaa vauhtia kehittyvä tiede todennäköisesti johtaa. Sitä on tuskin vaikea ymmärtää.
Keskivertokatsoja, eli se joka katsoo yleensä vain niitä mainostetuimpia elokuvia, saa todellakin ihmettelemisen aihetta koko elokuvan ajan.
Alun eeppinen tunnelma nostattaa karvoja, mutta kun yhtäkkiä hypätään ajassa taaksepäin apinaihmisten aikaan, ajattelee tämä keskivertokatsoja varmasti, että mitäs helevettiä tämä tarkoittaa!?
En väitä, että keskivertokatsoja olisi tyhmä, vaan että hän ei katso elokuvaa oikealla tavalla. Hän on kärsimätön.
Parinkymmenen minuutin tappelemisen, huutamisen ja monoliitin ihmettelemisen jälkeen on katsoja joko huomannut tai missannut koko jakson pointin.
Ja maailman kuuluisimman leikkauksen jälkeen siirrytään yhtäkkiä vuoteen 2001, ja sanoinkuvaamattoman kaunis Tonava kaunoinen soi taustalla avaruuskeskuksen pyöriessä hohtavan maapallon yllä. Hieno kohtausko? – Kyllä!
Katsoja ihailee aikaansa valovuosia edellä olevia visuaalisia efektejä ja todellakin nauttii elokuvasta, tai sitten hän on nukahtanut.
Dr. Heywood R. Floyd astuu kuvaan tämän hienon kohtauksen jälkeen. Katsoja huokaa helpotuksesta kun kuulee vihdoin ihmisen puhuvan. Dialogi on arkipäiväistä ja tavallista, ja tämä saa katsojan jälleen ihmettelemään, miksi tämä elokuva on niin arvostettu?
Kohta katsoja saa jälleen ihailla erikoisefektejä Dr. Floydin matkustaessa avaruuskeskuksesta Claviukselle (kuu).
Tämän jälkeen on vain katsojasta kiinni, onko hän vakuuttunut elokuvasta vaiko takamus puutuneena nukahtanut sohvalle ja herätessään ei halua enää ikinä kuulla sanaa kaksituhattayksi.
Sen vain sanon, että tästä eteenpäin elokuva tulee olemaan parhaimmilllaan HAL 9000:n ja stargate-kohtauksen kera.
Ja sitten vähän omia tunteita tästä mahtavuudesta.
2001: Avaruusseikkailu on minulle SE elokuva, jota voin ylpeänä sanoa suosikikseni.
Se on enemmän kuin elokuva. Loppujen lopuksi se on ollut päräyttävämpiä kokemuksia, mitä minulla on ikinä ollut. Kiitos siitä kuuluu ehdottomasti elokuvan visuaaliselle ilmeelle, joka on näyttää jopa nykypäivänä todella, todella hyvältä.
Se ei ensimmäisellä katselukerralla avautunut minulle kunnolla, mutta toinen kerta pari vuotta ensikokemuksen jälkeen oli uskomaton.
2001: Avaruusseikkailu on kaikkien aikojen paras elokuva. Piste.
Thank you, and rest in peace Stanley Kubrick and Arthur C. Clarke.