Yksityisetsivä Eddie Valiant (Hoskins) palkataan ottamaan selvää piirrostähti Roger Rabbitin vaimon, mielettömän kurvikkaan Jessican Rabbitin touhuista. Kuvista paljastuukin teereenpeliä piirosyhtiö Acmen pomon kanssa. Rogerilta palaa proppu ja pian kyseinen pomo löytyykin kassakaapin alta kylmänä. Roger on ykkösepäilty, mutta kaikki olekaan sitä miltä näyttää.
Leffa yhdistelee todella hienosti ihmisnäyttelijöitä perinteiseen animaatioon. Ei voi kuin ihmetellä sitä tapaa millä piirroshahmot on saatu täydelliseen vuorovaikutukseen oikeiden näyttelijöiden kanssa. Ei kalpene lainkaan nykyajan digikikkailuiden rinnalla. Robert Zemeckiksen ohjaus on hienoa katseltavaa, ja sitä täydentää eloisasti animoidut hahmot ja piirroskaupunki Toon Town. Näyttelijäpuolella Bob Hoskins yrmyilee sopivasti viinaan menevänä etsivänä, mutta Christopher Lloyd varastaa potin hienolla roolityöllään pelottavana tuomarina. Piirroshahmoista mukana on Mikkiä, Akua, Repe Sorsaa, Hessua, Dumboa ja ties mitä muuta. Näiden äänetkin ovat täysin vanhojen alkuperäisten piirrettyjen kuuloisia. Näin mieskatsojan näkökulmasta sykähdyttävin on silti varmastikin Jessica Rabbit. Melkoinen tapaus.
Pienempänä tämä oli ihan huippuleffa, ja kyllä tämä vielä aikuisellekin menettelee. Ihan perheen pienimmille pehmoiseen erotiikkaan ja suht pelottavaankin väkivaltaan turvautuva pätkä ei välttämättä sovi. Alku meni itselläkin teknistä taidokkuutta ihmetellessä, mutta leffan edetessä väkisinkin huomaa ettei aikuiskatsoja tätä ihan mukisematta niele. Omaperäisestä toteutuksesta ropisee kuitenkin pisteitä, ja nuoremmille katsojille tarinakin menee täydestä.