Eipä ollut kummoinen teos.

4.12.2004 20:31

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat:
Alkuperäinen nimi:Spider-Man 2
Valmistusvuosi:2004
Pituus:124 min

Ensimmäinen Hämis oli kohtalaisen hyvä, ylitti ainakin minun odotukset. Kakkosen kohdalla odotukset eivät enää olleet kovin korkealla, koska jatko-osat ovat hyvin harvoin samaa laatua alkuperäisen kanssa. Pakkovuokraushan tämä kuitenkin oli (koskapa vuokraamon hyllyillä ei parempaakaan ollut tarjolla).

Peter Parker on edelleenkin piiloelämässän hämis ja oikeassa elämässään älykäs nössö. Nuorella miehellä on ongelmia käsitellä rooliaan hämiksenä ja tämä johtaa ajoittaisiin ongelmiin supervoimissa ja -taidoissa. Henkilökohtaisista ongelmista huolimatta hämiksen pitäisi pelastaa New York hullulta tiedemieheltä ja kohdata monia ykkösosassa aiheutettuja painajaisia.

Odotukseni täyttyivät: Eipä ollut kummoinen teos. Kun nyt oli hämähäkkeilyn lisäksi heitetty kehiin emotionaaliset henkilökohtaiset ongelmat, tuntui jo siltä että elokuvan tekeminen yleensäkään on ollut melko turhaa. Vaikka kuinka järkeni tietää että jatko-osat tehdään useimmiten pelkästään rahastusmielessä, niin aina sitä kuitenkin tulee odotettua josko tällä kertaa asiat olisivatkin toisin. Vaan eivätpä olleet.

Arvosteltu: 04.12.2004

Lisää luettavaa