Eräs hienoimpia nuorisoelokuvia, joka kertoo todenmukaisesti elämästä ja ystävyydestä.

21.3.2008 17:42

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Alkuperäinen nimi:The Sisterhood of the Traveling Pants
Valmistusvuosi:2005
Pituus:119 min

Neljä tyttöä ja maagiset farkut perustuu Ann Basherin samannimiseen nuortenromaaniin. Se on hieno ja koskettava tarina elinikäisestä ystävyydestä ja vaikeasta elämänmuutoksesta.

Lena, Tibby, Bridget ja Carmen ovat olleet parhaita ystäviä syntymästään asti. Nyt 16-vuotiaina heidän on vietettävä kokonainen kesä erossa toisistaan. Ennen loman alkua tytöt löytävät ostosreissullaan farkut, jotka ihme kyllä sopivat kaikille neljälle. Tytöt päättävät kierrättää farkkuja kesän ajan, jotta he tuntisivat olevansa yhdessä.
Ensimmäisenä farkut saa Lena, joka matkustaa Kreikkaan tapaamaan isovanhempiaan. Siellä hän tapaa ihanan Kostaksen. Bridget lähtee Meksikoon jalkapalloleirille ja eksyy kielletylle alueelle: hän ihastuu valmentajaansa Ericiin. Carmen löytää itsensä esikaupunkialueelta isänsä uusperheen luota suunnittelemassa häitä ja Tibby jää nelikosta ainoana kotiin valmistelemaan dokumenttiaan, jonka tiimoilta hän tapaa oudon Baileyn.

Useimmat kirjoihin perustuvat elokuvat tuottavat pettymyksen. Neljä tyttöä ja maagiset farkut ei kuulu näihin. Voisi jopa sanoa, että se on parempi kuin Ann Basherin romaani. Elokuva kertoo hienosti neljä eri tarinaa ja kietoo ne yhteen farkkujen kautta.
Kaikista hienoin tarina on Tibbyn ja Baileyn outo ystävyys. Bailey muuttaa Tibbyn elämän ja samalla katsojan käsityksen elämästä ja elämän lyhyydestä.

Elokuvan päänelikko ei voisi olla paremmin valittu. Kaikki neljä näyttelijätärtä ovat nuoria, raikkaita ja ammattitaitoisia. He ovat kaikki tulleet tunnetuiksi omista tv-sarjoistaan. Amber Tamblyn (Joanin salaisuus) on piristävä kapinallisena Tibbynä, Alexis Bledel (Gilmoren tytöt) tekee hienon työn ujona ja kauniina Lenana ja Carmenia näyttelevä America Ferrera (Ruma Betty) tekee roolista haastavan ja haavoittuvan. Joukon täydentää Blake Lively (Gossip Girl) tunteensa tukahduttavana Bridgettinä.
Koko elokuva perustuu näiden neljän vahvaan keskinäiseen kemiaan ja oletukseen, ja vaikka he ovat erossa suurimman osan ajasta, leffa toimisi silti. Tekijöiden onneksi näin käy. Tamblynin, Bledelin, Ferreran ja Livelyn ei todellakaan tarvitse olla koko elokuvan ajan yhtä aikaa ruudussa, jotta elokuva onnistuisi. Erilaisella näyttelijäkaartilla tämä ei olisi välttämättä onnistunut.
Erityismaininnan ansaitsee ehdottomasti Baileyta näyttelevä Jenna Boyd, jota ilman elokuva olisi jäänyt keskeneräiseksi. Tyttö olisi ansainnut osastaan Oscarin.

Neljä tyttöä ja maagiset farkut on eräs hienoimpia valkokankaalla näkemiäni nuorisoelokuvia, joka kertoo näin todenmukaisesti elämästä ja ystävyydestä. Suurin kiitos tästä kuuluu tietysti vahvalle pääosanelikolle, joka on onnistunut tekemään loistavasta käsikirjoituksesta astetta syvemmällä menevä elokuvan. Leffan sanoma kiertyy muutaman elokuvassa lausuttuun lauseeseen: ”Muista: farkut= rakkaus. Rakasta ystäviäsi, rakasta itseäsi.”

Arvosteltu: 21.03.2008

Lisää luettavaa