Heikko elokuva Smithin filmografiaan, vaikka tekijänsä tyyliä noudattaakin.

22.11.2009 19:28

Arvioitu elokuva

TS (Jeremy London) ja Brodie (Jason Lee) joutuvat molemmat saman tilanteen eteen: tyttöystävä jättää ja vielä samana päivänä. Lohtua hakemaan aivokääpiöt kaverukset lähtevät ostarille missä hengaa paitsi niljakas Shannon (Ben Affleck) myös hyperaktiivinen Jay (Jason Mewes) ja Silent Bob (Kevin Smith). Luvassa on siis alatyylisen dialogin ja absurdien käänteiden johdattelemaa kaaosta.

Kevin Smith hallitsee dialogin, viitteet ja henkilöhahmot. Siinä missä esikoista hallitsi melankolinen tunnelma on Smithin kakkosteoksessa samaa absurdia lähtökohtaa, mutta samoin siinä missä [movie]Clerks – tiskirotat[/movie] osui maaliin ei temaattinen jatko-osa pääse edes lähelle. Ehkä syynä on juurikin päähenkilöiden suoranainen vastenmielinen tyhmyys ja vastuuttomuus. Jeremy London ja Jason Lee ovat vakuuttavan höyniä päähenkilöitä, joskin huumoria eniten tuovatkin hykerryttävät sivuhahmot. Sarjakuvalegenda Stan Lee (Stan Lee) myös vilahtaa kokonaisuudessa ja Jason Mewes on hyperaktiivinen ääliö. Kevin Smith on staattinen anarkiapilari trensseineen ja hoitaa dialoginsa elein.

Mukana on hauskoja hetkiä ja mielikuvituksellisen hykerryttäviä kohtauksia, mutta kokonaisuus iskee rankasti ärsytyshermoa. Syynä on varmaankin päähenkilöiden ärsyttävyys, mutta selvästi ei sitä voi sanoa. Heikko elokuva Smithin filmografiaan, vaikka tekijänsä tyyliä noudattaakin. Täydellinen epäonnistuminen ei kyseessä ole, mutta juuri ja juuri katsomiskelpoinen tulos on kyseessä.

Arvosteltu: 22.11.2009

Lisää luettavaa