Alien – 8. matkustaja oli aikoinaan yleisömenestys. Kahdeksannelle matkustajalle ei edes alun perin ole suunniteltu jatko-osaa. Mutta James Cameron huomasi aikoinaan sopivan markkinaraon Alienin jatko-osalle. Ja hyvä Aliensista tulikin. Ei tosin niin hyvä kuin Alien. Siinä missä Alien – 8. matkustaja oli scifikauhua, niin Aliens – paluu on enneminkki tieteistoimintaa.
Ripley (Weaver) on ainoa, joka on jäänyt henkiin avaruusörkin hyökkäyksestä Nostromon rahtilaivaan. Hän on nyt uinunut pelastuskapselissa 57 vuotta ennen kuin hänet pelastetaan. Hän joutuu Nostromon omistaneen yhtiön kuulusteltavaksi. He eivät kuitenkaan tahdo uskoa Ripleyn kertomusta. Ripley kuitenkin saa tietää, että salaperäinen planeetta, jolta tuhoa aiheuttanut kahdeksas matkustaja tuli, on asutettu. Sitten eräänä päivänä yhteys planeettaan katkeaa. Ripley pyydettään mukaan iskuryhmän matkaan asiantuntijajäsenenä. Planeetalla ryhmä toteaa, että koko siirtokunta on tuhottu. Sieltä löytyy vain yksi eloonjäänyt, Rebecca `Lisko` Jordan (Henn). Sitten alkaa rähinä alieneiden kanssa.
Aliens on todella toimintatäyteinen tieteisleffa. Tämä ei turvaudu läheskään niin paljon kauhuelementteihin kuin Kahdeksas matkustaja. Jännitystä luodaan kuitenkin samoilla elementeillä kuin ykkösosassakin. On hämäriä käytäviä ja alieneita ei pahemmin näy. Tässä tosin niitä nähdään enemmän kuin Kahdeksannessa matkustajassa. Myös lopputaistelu Ripleyn ja kuningataralienin välillä on toteutettu hienosti. Myös näyttelijät tekevät erittäin hyvää työtä. Liskoa näyttelevä tuolloin 10-vuotias Carrie Henn tekee todella vakuuttavaa työtä. Harmi, ettei hän ole tämän jälkeen enää elokuvissa näytellyt.