Rikosleffojen parhaimmistoa? No ei. Tosin en tältä paljon odottanutkaan, tuli katsottua paremman puutteessa. Suurimmalta osaltaan leffa oli törkeän tylsää tarinan täytettä, jotta leffan pituus saataisiin riittäväksi. Siltikin elokuva on alle puolitoista tuntia. Se osa missä tapahtui jotain, oli taas hyvin mielenkiintoista, mutta se jäi varsin vähäiseksi. Tästä olisi saanut hyvän lyhärin johonkin leffamessuille karsimalla turhat kohtaukset pois. Tarina itsessään on loppuratkaisuineen loistava.
Los Angelesin pikkurikollisesta tulee yllättäen suuren mittakaavan rikollinen, kun paatunut rahahuijari ottaa hänet kumppanikseen. Keltanokka Rodrigo (Diego Luna) ja oppi-isä Richard (John C. Reilly) saavat suuren mahdollisuuden: 750 000 dollaria yhtenä päivänä. Suunnitelma ei kuitenkaan etene mutkattomasti.
Leffa etenee hitaasti mutta varmasti. Isoilta yllätyksiltäkään ei vältytä, vaikkei sitä moitteideni perusteella uskoisikaan. Näyttelijät ovat huippuja. Jos näkisin jommankumman näistä puijarikelmeistä kadulla, ehtisin varmaan soittaa poliisille, ennen kuin tajuaisin, että he eivät ole oikeita rikollisia.
Pikkurikollisuudesta isoon keikkaan päivässä. Ison loikan ansiosta voisi olettaa elokuvassa olevan varsin paljon tapahtumia. Huolimatta siitä suurimmaksi osaksi pitkäveteinen leffa. Itse pidän enemmän toiminnallisemmista rikoselokuvista, (aiheena esimerkiksi aseellinen ryöstö tai suuret suunitelmat vaativa monimutkainen murtovarkaus) kuin baarissa kaljalla istumisentäyteisistä rahapetosaiheisista leffoista. Toinen hyvä esimerkki kyseisestä alagenrestä on Gettin’ Square.
Jos tykkää, että edetään hitaasti, niin tässä ei hitautta säästellä.