Ihan katseltava, mutta ei loppujen lopuksi niinkään omaperäinen trilleri.

29.9.2005 17:59

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat:
Alkuperäinen nimi:Nick of Time
Valmistusvuosi:1995
Pituus:90 min

Gene Watson (Depp) ja hänen kuusivuotias tyttärensä saapuvat rautatieasemalle. Pian kaksi poliisia pyytää heitä tulemaan autoonsa. Autossa Watsonille selviää, että he eivät ole poliiseja vaan heidän tarkoituksenaan on salamurhata läheisellä hotelilla kamppanjaa pitävä kuvernoori. Tähän hommaan he pakottavat Watsonin ja aikaa on tunnin verran tai hänen tyttärensä kuolee. toinen heistä (Christopher Walken) lähtee pitämään Watsonia silmällä. Alkaa armoton kujanjuoksu aikaa vastaan.

Viime Hetkellä on ihan katseltava, mutta ei loppujen lopuksi niinkään omaperäinen trilleri. Leffasta tulee himean mieleen tällä hetkellä suomenkin teattereissa pyörivä Yölento ja parinvuoden takainen Phone Booth. Kyllähän sitä ehti tunnin aikana tapahtua hotelilla vaikka mitä.

Veteraani ohjaaja John Badham kuljetti leffansa rutiinilla. Johnny Depp tekee hieman tavallisemman roolin Burtonin ja muiden synkkien leffojensa keskellä. Christopher Walken oli jälleen mies roolissaan sopivan häijy. Muukin näyttelijät tekivät ihan ok roolit.

Viime Hetkellä on ihan toimiva realiaikainen salaliitto ja “aikaa vastaan taistelu” -trilleri.

nimimerkki: andy

Arvosteltu: 29.09.2005

Lisää luettavaa