Ihan kivat ideat ja kiinnostavat lähtökohdat kaatuvat lopulta omaan tekonokkeluuteensa.

16.10.2005 14:20

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Alkuperäinen nimi:I Heart Huckabees
Valmistusvuosi:2004
Pituus:102 min

I Heart Huckabees yrittää tavoitella Charlie Kaufmanin nerokkuutta ja Wes Andersonin elokuvien tunnelmaa epäonnistuen molemmissa. En oikein tiedä, mistä tässä elämän sattumanvaraisuudesta kertovassa satiirissa lopulta oli kyse, mutta lopputulos ei kuitenkaan hirveästi mielyttänyt. Mukana on hienoja ideoita ja mainioita hahmoja, mutta lopputuloksesta jää valju maku suuhun. Välillä homma toimii hienosti, mutta välillä meininki on kaikessa sekavuudessaan tuskastuttavan tylsää katsottavaa. Näyttelijäkaarti koostuu hienoista nimistä ja Hollywoodin kuumat tähdet vetävätkin roolinsa ihan kiitettävästi läpi, mutta jokin mättää ja pahasti.

Pohjimmiltaan runosielu luontoaktivisti Alvert Markovski (Jason Schwartzman) alkaa pohtia, mistä kaikessa on kyse ja palkkaa erikoisina etsivinä toimivan avioparin töihin. Pian alkaa sadella uusia hahmoja, uusia näkökulmia elämään sekä mielettömiä tilanteita ja Huckabees-tavaratalo kummittelee taustalla kaiken aikaa.

Ohjaaja-käsikirjoittaja David O. Russell osui paremmin maaliin elokuvallaan Kolme kuningasta, I Heart Huckabeesin potkaisema pallo ei pääse edes maalille saakka. Pienestä irrottelusta huolimatta teos on aika vaisu. Suuriin odotuksiini nähden kyseessä oli aika kova pettymys. Omalaatuinen Jason Schwartzman, mainio Mark Wahlberg, avioparina loistavat Dustin Hoffman ja Lily Tomlin, siedettävä Jude Law, hyvä Isabelle Hupert ja nouseva tähti Naomi Watts sopivat kaikki täydellisesti hulluihin rooleihinsa, mutta ei homma kuitenkaan toimi. Satiiri elämästä ja sen sattumanvaraisuudesta on ideana hyvä, ja kun siihen vielä on lisätty medialle naureskelua, niin homman pitäisi toimia, mutta jokin kuitenkin mättää. Ehkä olen liian tyhmä tai leffa ei vielä ensimmäisellä katsomiskerralla avautunut minulle, mutta en keksi tästä oikein mitään kehuttavaa. Ihan kivat ideat ja kiinnostavat lähtökohdat kaatuvat lopulta omaan tekonokkeluuteensa. Jos Kaufmanin ja Andersonin työt ovat iskeneet, niin suosittelen varauksella. Vaikka itsekin pidän noiden miehen nerokkaista elokuvista, niin I Heart Huckabees on minun silmissäni varsin epäonnistunut tekele.

Arvosteltu: 16.10.2005

Lisää luettavaa