Ihastuttavan sympaattinen pikkumies.

4.8.2011 19:17

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Alkuperäinen nimi:Dr. Horrible's Sing-Along Blog
Valmistusvuosi:2008

Mitä saadaan kun yhdistetään täydellinen musiikki, mahtava komiikka ja supersankarin suurin nemesis? Dr. Horrible, ihastuttavan sympaattinen pikkumies, joka haaveilee tulevansa suureksi rikolliseksi. Kundi osaa kaiken lisäksi laulaa!

Dr. Horriblen juoni muistuttaa tyypillistä supersankaritarinaa mutta hiukan nurinkurisesti kuitenkin. Tohtorin suurin unelma on päästä “Evil League of Evil” -nimiseen porukkaan mukaan, ja valloittaa unelmiensa naisen sydän. Ongelmia löytyy matkan varrelta, esimerkiksi yli-innokas ja itserakas supersankari Captain Hammer. Tämän kanssa tohtorilla menee kismat sekaisin aivan viimeistä myöten, sen lisäksi “Liigan” ilkeä johtaja Bad Horse vaatii tohtorilta kunnon rikoksen (murha olisi hyvä!), jotta tämä otettaisiin mukaan “Liigan” ilkeilyyn.

Musikaaliksi nimetty minisarja sisältää toki runsaasti muutakin kuin pelkän kasan sekalaisia biisejä. Niiden muassa ovat mainiot sivuhahmot, mukavan minimalistinen ympäristö ja komiikka joka ei jätä kylmäksi. Mutta toki musiikki hyvää on! Esimerkiksi biisit ‘Brand New Day’ ja ‘Freeze Ray’ ovat ikimuistoisia ja jäävät soimaan päähän vielä pitkään kuulennan jälkeen.

Suosittelen Dr. Horriblea jokaiselle, joka kaipaa hyvää musiikkia, rentoa huumoria ja ei ota asioita liian vakavasti, sillä Dr. Horrible ei mikään totinen komedia ole, melkein naivistinen sanoisin jopa. Tätä ei mistään suomen kaupoista löydä, joten on varauduttava etsimään sitä ulkomailta. Toivon ihmisten pitävän Dr. Horriblesta. Itse rakastuin!

Arvosteltu: 04.08.2011

Lisää luettavaa