Jokainen jakso on yllätys ja nautinto.

1.5.2006 19:23

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Alkuperäinen nimi:The O.C.: Season One
Valmistusvuosi:2003

Äidin hylkäämä 16-vuotias Ryan Atwood (Benjamin McKenzie) joutuu Kalifornia Newportin Beachin varakkaaseen yhteisöön. Sandy Cohen on lakimies joka ottaa chinolaisen kovanaaman kotiinsa asuumaan. Ryan ystävystyy Sandyn ja Sandyn vaimon pojan Sethin (Brody) kanssa. Ja ei mene hetkeäkään kun kuvioissa on jo kaunis naapurin tyttö Marissa ja tämän paras ystävä villinä bilettäjänä tunnettu Summer.

O.C on tunnettu teinien lempiohjelmana ja on saavuttanut ison suosion Amerikassa kuin täällä Suomessakin. Eikä mikään yllätys, sillä O.C on laatusarja parhaimmillaan. Jokainen jakso on yllätys ja nautinto. O.C sopii aikuisille, teineille ja jopa perheen pienimmille.

Näyttelijätyöt ovat sarjan helmi. Päähahmo Ryania esittävä McKenzie oli aika tuntematon näyttelijä ennen O.C:ta, mutta silti hän vetää roolinsa melkein täydellisesti.
Kiusaantuneen teinipojan roolin on omaksunut Adam Brody. En osaa sanoa kumpi mainituista vetää roolinsa paremmin, mutta hyvin vetävät kumpikin. Heidän kemiansa elokuvassa on aitoa ja voisi sanoa jo vähän liikuttavaa.
Naapurin tyttöä Marissaa esittää Mischa Barton. Mischa ei vedä rooliaan niin hyvin kuin voisi mutta ei siltikään ole paljon valittamista.
Hänen parasta kaveriaan Summeria näyttelee tummahiuksinen Rachel Bilson. Summer on aluksi bitchmainen ämmä joka ärsyttää todella, mutta kauden loppua kohden huomaa ettei tämä loppujen lopuksi niin ärsyttävä olekaan.
Isällisen roolin omaava Peter Gallegher on perheen pää eli Sandy Cohen. Sandyn auttaa nuoria kuin vanhojakin sarjan aikana huomattavan paljon. Hänen neuvojensa avulla Ryankin luopui kovanaaman roolista.

Huh,huh tulipa kerrottua paljon roolihahmoista. Kuten jo tuossa aikasemmin saatoitte huomata että sarjan hahmot ovat omaperäisiä ja kaikki erilaisia. On ongelmalasta, kiusattua poikaa, kovanaamaa, leuhkaa ämmää, ihanaa isää… Kaikki tuo sisältyy tähän yhteen sarjaan.

DVD paketista vielä. Extrat ovat ihan hyvät, mutta olisivat voinneet lisätä pakettiin vaikka yhden levyn extroja varten. Kuvan- ja äänenlaatu on hyvä, paitsi joissan kohdissa näyttää että kuvanlaatu heikkenisi jotenkin. Mutta muuten paketti on moiteeton ja suht’koht hyvää kamaa.

Suosittelen O.C:ta kaikille hyvän maun omistaville.

nimimerkki: Tyttönen

Arvosteltu: 01.05.2006

Lisää luettavaa