Jos pidät asenteesta ja hyvästä musiikista. niin suosittelen.

27.11.2005 19:10

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat:
Alkuperäinen nimi:Shaft
Valmistusvuosi:1971
Pituus:100 min

Meno on kovaa vaikka välillä vähän paikallaan junnataankin. Richard Roundtree on roolissaan varsinainen “Bad Motherf*cker”. Tässä blaxpolaatio-elokuvien kiistattomassa kärkinimessä ja klassikossa on sitä kunnon meininkiä ja ennen kaikkea hyvää musaa.

Yksityisetsivä John Shaft palkataan etsimään kadonnutta tyttöä (kuinkas muuten). Juoni onkin tyypillistä dekkarisälää, mutta asenne on Shaftissä kohdallaan. John Shaft pukeutuu tyylikkäisiin kuteisiin ja itsevarmasti kellistää naisen kuin naisen.

Jos joku leffassa saa huutia niin rasismi (ja tietysti pahikset). Richard Roundtreetä voikin helposti verrata Samuel L. Jacksoniin Pulp Fictionissa, eikä olekaan ihme että juuri Sam esitti Shaftiä uusversiossa.

Jos pidät asenteesta ja hyvästä musiikista niin suosittelen sinulle elokuvaa Shaft-Kivikova dekkari.

nimimerkki: The Wolf

Arvosteltu: 27.11.2005

Lisää luettavaa