Joe Tyler (Perry) on haastemies, jonka tehtävänä on toimittaa paperit perille joilla haastetaan asianomainen oikeuteen. Tehtäväksi lankeaa toimittaa ökyrikkaan Teksasin eläjän Gordonin (Campbell) avioerohaaste tämän vaimolle Saralle (Hurley). Tehtävä onnistuu, mutta Sara päättääkin haastaa Gordonin ensin, jolloin oikeudenkäynti tapahtuisi suopeammissa oloissa New Yorkissa eikä Teksasissa, jossa luultavimmin nainen päätyisi nuolemaan näppejään miehen saadessa kaikki rahat.
Joelle on luvassa ruhtinaallinen korvaus mikäli hommat sutviintuu. Ettei asiat menisi liian helposti Joella on työkaveri Tony, jonka kanssa tämä kisaa töistä. Gordonilla on omat apurinsa, jotka yrittävät pitää Joeata loitolla niin että tämä ei pystyisi toimittamaan tehtäväänsä. Tarinassahan kehkeytyy tottakai myös se pakollinen romanssi Joen ja Saran välille, tuota nyt ei ollut vaikea arvata.
Leffassa on hyvät ja nimekkäät näyttelijät, jotka sopivat hommaan, ei siinä mitään. Pläjäys on kuitenkin juonellisesti yllättävän tylsä ja huumori on kohtuullisen kuivaa. Ainoa asia miksi leffan jaksaa katsoa loppuun on Elizabeth Hurleyn upea ulkomuoto ja pisteet siitä.