Juonessa on kaikki ne ainekset mitä tarvitaan laatudraaman, ystävyyttä, vihaa, rakkautta ja surullisia sekä iloisia käänteitä.

9.3.2008 21:27

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Alkuperäinen nimi:Goal! - The Dream Begins
Valmistusvuosi:2005
Pituus:118 min

10-vuotias Santioago pakenee Meksikosta Yhdysvaltoihin laittomana maahanmuuttajana, mukanaan vain unelma jalkapalloammattilaisuudesta. Elämä lähtee uudestaan käyntiin Enkelten Kaupungissa, jossa jo aikuistunut Santiago tekee tauotta töitä ja pelaa samalla amatöörijoukkueessa. Erään ottelun yhteydessä Newcastlen entinen manageri huomaa Santiagon taidot ja hankki tälle tilausuuden harjoitella Newcastlen reservijoukkueessa.

Vaikka tarina ei saata kuullostaa mitenkään ihmeelliseltä, eikä sen kerronta eroa juuri muista draamoista, imee se varsinkin jalkapallon voimalla mukaansa. Juonessa on kaikki ne ainekset mitä tarvitaan laatudraaman, ystävyyttä, vihaa, rakkautta ja surullisia sekä iloisia käänteitä.

Näyttelijät tekevät perussuoritukset. Kuno Becker ei häikäise Santiagona, mutta tekee varman suorituksen ja sopii rooliin varsin hyvin. Elokuvasta saattaa löytää joitain tuttuja kasvoja, muuten näyttelijäkaarti on melko tuntematon. Pienet cameo-roolit tekevät mm. Zidane, Raul ja Beckham. Viimeksi mainittu sai jopa puhua. Myös huippupelaajat Steven Gerrard ja Alan Shearer vilahtavat otteluiden yhteydessä, mutta missä Hyypiä?

Goal!:sta ei löydy melkein yhtään virhettä, joka todella häiritsisi. Se on laadukas, vähintään keskitason draama. Joka on saanut jo jatko-osan. Kolmas osa tulee ulos tänä vuonna.

Arvosteltu: 09.03.2008

Lisää luettavaa