Kokonaisuus kallistuu softpornon suuntaan aikalailla, mutta tämä tuskin moniakaan haittaa.

14.12.2001 18:22

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat: ,
Alkuperäinen nimi:Original Sin
Valmistusvuosi:2001
Pituus:116 min

Jonnekin 1900-luvun alkuun sijoittuva, tiukasti rajattu eroottinen ihmissuhdethrilleri ja kolmiodraama ainakin markkinointimielessä. Kokonaisuus kallistuu softpornon suuntaan aikalailla, mutta tämä tuskin moniakaan haittaa.

Tämän päivän supertähdet Antonio Banderas ja Angelina Jolie esittävät pariskuntaa joka päätyy yhteen kontakti-ilmoituksen ansiosta. Angelinan esittämä Julia/Bonny paljastuu seksipedoksi ja myöhemmin huijariksi eikä olekaan “hieno nainen”. Ilman vaatteita touhuamisesta ei kahviplantaasin omistaja Luis Vargas (Antonio) ole pahempaa vastalausetta esittää, mutta huijauspuoli ei oikein miellytä. Luis ei voi kuitenkaan vastustaa Bonnya mistään hinnasta kun tämä on päässyt äijän verkkokalvolle ja mieleen syöpymään.

Pienoinen pettymys juttu on vaikka hyviäkin hetkiä löytyy. Ehkäpä starojen leffoista odottaa liikaa ja ne lunastavat harvemmin lupauksiaan, niin kävi myös tässä. Tarina on se, joka kumminkin tässä ontuu, ei näyttelijäntyö.

Silmänruokaa pläjäyksessä löytyy kuitenkin kosolti monille miehille ja naisille.

Arvosteltu: 14.12.2001

Lisää luettavaa