Kuivalla huumorilla kuorrutettu romanttinen draama-komedia.

10.7.2007 21:33

Arvioitu elokuva

Ilona on näyttelijän alku, joka pyrkii tv-ohjelmaan näyttelijäksi. Vaikka hän ei saakkaan roolia, pääsee Ilona silti tv-tuotantoon mukaan, nimittäin kirjoittamaan b-luokan saippuasarja Tulisuudelmaa. Kapuloita rattaisiin viskoo Outi Mäenpään esittämä kiero tuottaja Raakel.

Saippuaprinssi on kuivalla huumorilla kuorrutettu romanttinen draama-komedia,joka tekee ankaraa herjaa kehnoista saippuasarjoista. Suomessa niitä ei juuri Salkkareita lukuunottamatta ole tehty, mutta Amerikassa niitä on syntynyt useita,kuten Kauniit ja rohkeat sekä Merloce Place. Itse inhoan kaikennäköistä saippuaoopperaa, mutta pidän saippuasarjaparodioista, kuten Soap. Erikoismainita tulee komeista alkuteksteistä. Harmi kyllä Saippuaprinssi ei tuo mitään uutta saippuaparodioihin. Muutama mehukas sivurooli kuitenkin löytyy.

Yhteenveto. Saippuaprinssi on kyllästyttävän perinteinen komediaelokuva, jonka pelastavat näyttelijät ja mahtavat alkutekstit.

nimimerkki: norman bates

Arvosteltu: 10.07.2007

Lisää luettavaa