Friday the 13th -elokuvasarja on ainutlaatuinen, sillä siihen mahtuu 11 elokuvaa. Saagan kymmenes osa, Jason X, kuuluu ehdottomasti sarjan parhaimpiin sekä viihdyttävimpiin elokuviin.
Eletään vuotta 2008. Poliisi on vihdoin ja viimein saanut Jasonin kiinni ja kahleisiin. Kahleet ovat Jasonille kuitenkin varsin helppo juttu, sillä hän pakenee ja tappaa lähes kaikki paikalla olevat. Kuitenkin yksi selviytynyt työntekijä, Rowan, saa Jasonin houkuteltua syväjäädytyskammioon. Hänen suunnitelmansa toimii, mutta Rowanin epäonneksi hän jäädyttää vahingossa myös itsensä. Vuonna 2455, eli 447 vuotta myöhemmin heidät löydetään kammiosta hyvin säilyyneenä. Maapallo on muuttunut elinkelvottomaksi jo jonkin aikaa ennen kyseistä hetkeä. Jason ja Rowan kuljetetaan avaruusalukseen, jossa Jason herää henkiin ja aloittaa veriturnajaiset.
Lähdin itse katsomaan elokuvaa varsin skeptisenä, mutta se olikin positiivinen yllätys. Mutta valitettavasti myös tässä elokuvassa on Friday the 13th -sarjalle tuttuja kliseitä. Pahemmilta tempauksilta onneksi vältytään, joten turhia sivuseikkoja on typerä lähteä kaivelemaan. Toisin kuin odotin, avaruusalus-seikkailu ei olekaan kovin höhlää, vaan mukaan ollaan ujutettu paljon mukavaa materiaalia. Perinteisesti elokuvasta löytyy myös paljasta pintaa ja riittävästi suolenpätkiä.
Näyttely on mukiinmenevää, vaikka muutama turha rooli löytyykin. Loppu jättää muutamia asioita auki, joka on sarjan jatkoa ajatellen varsin välkky idea.