Laimea toimintaelokuva, joka yrittää viritellä samaan aikaan draamaa että toimintaa huumorilla höystettynä, mutta epäonnistuu.

17.8.2004 17:37

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat: ,
Alkuperäinen nimi:Money Train
Valmistusvuosi:1995
Pituus:103 min

Charlie (Woody Harrelson) ja John (Wesley Snipes) ovat velipuolia. Charlie joutuu aina pulaan ja John pelastaa hänet pinteestä kuin pinteestä. Nyt Charliella on iso rahaongelma jonka ratkaisuksi Charlie on keksinyt keinon. Hän aikoo ryöstää junan, joka kerää metroasemien tulot. John yrittää tietenkin estää Charlieta tämän aikeissa mutta Charlie on valintansa tehnyt. Välit velipuoleensa hänellä ei ole mitenkään lämpimät sillä John ja Charlie ovat rakastuneet samaan naiseen.

Junakytät on laimea toimintaelokuva, joka yrittää viritellä samaan aikaan draamaa että toimintaa huumorilla höystettynä, mutta epäonnistuu kaikissa tavoitteissa. Elokuva on äärettömän tylsä ja ylipitkä. Näyttelijät pökkelöivät ja Jennifer Lopez tekee kaamean roolisuorituksen. Toki hän osaa kiiltää kansikuvamaisesti mutta näytteleminen on eri juttu. Näyttelijöiden lisäksi ohjaus on hengetöntä eikä paranna mitenkään elokuvaa.

Junakytät on tylsä ja huono elokuva, josta ei jää mitään käteen. Mitään hyvää sanottavaa tästä ei oikein keksi paitsi loppufinaalin, joka saa puolikkaan pojon. Elokuva yrittää olla enemmän kuin se on ja lässähtää jo heti alussa. Tälläisiä elokuvia on jo aivan tarpeeksi.

nimimerkki: Mask

Arvosteltu: 17.08.2004

Lisää luettavaa