Aluksi tulee prototyyppi, sen jälkeen tulee muodostaja joka menestyy suuresti ja sitä seuraa lauma kopioita. Kopioiden joukossa tulee sellainen yksilö joka uudistaa muodostajaa ja niin syntyy genre. Kauhuelokuvan slasher-, tarkemmin, mutta vähemmän iskevältä kuulostava teiniviiltely-alagenre sai kaikki edellä mainitut ja sen kukoistusaika oli todella lyhyt. Loppujen lopuksi tiukasta kaavasta ei saa paljoa muunnoksia aikaan. [I]Terror at Tenkiller[/I] on kauhuleffameren aaltojen raahaama valaanruho mikä jostain syystä ei jäänyt ravintoketjua rikastamaan ja juuttui katsomorannalle missä se aikaansaa mieletöntä riesaa ja aikaansaa ruokamyrkytyksiä Allekirjoittaneen kaltaisille haaskansyöjille.
Ken Meyer ohjasi vain yhden elokuvan, tämän ja se on hyvä juttu se. Käsikirjoitus on kaikkien slasher-alagenren vaatimusten ostoslista, sillä mukana on typeriä henkilö”hahmoja”, tarpeetonta ja ehkä jopa tarpeellistakin paljasta pintaa, jokseenkin aavemaiseksi pyrkivä syntikkamusiikki ja vielä introkin mikä ei liity mitenkään elokuvaan itseensä. Vajaan puolentoista tunnin mitasta huolimatta katsoja ehtii kyllästyä erittäin aikaisessa vaiheessa ja lisäksi varsinaisen “meiningin” alkaessa ei meno muutu yhtään paremmaksi. Itse asiassa se latistuu vielä pahemmaksi. Chandlerin Lain naamioitu-moottorisahaa-heiluttava-hullu-momentti on niiin suuressa tarpeessa ja niiin vähän käytössä. Jopa [B]naamioimaton[/B] murhaaja [B][U]ei[/U][/B] pelasta tätä tekelettä uskomattomalta tylsyydeltä.
Näyttelijäkaartin suorituksia ei voi arvioida, sillä jokainen suoritus on jossain tylsän, vajaan ja kompuroivan välimaastossa. He eivät saa hyvää dialogia aikaan ja kaiken lisäksi heitä pitää katsoa koko tekeleen ajan. Olen oikeasti nähnyt youtubessa julkaistuja amatöörituotantoja joissa on parempi näyttelijäntyö ja mielenkiintoisempi tarina. Ainoa hyvä maininta tulee Dale Buckmasterista jonka rooli törkyisenä partanaamana ei ärsytä eikä kyllästytä – valitettavasti hän kuolee aika äkkiä.
Kaikista loukkaavinta tässä tekeleessä on se että se ei ole edes rehellisesti huono. Se on pelkästään mitäänsanomaton kliseemyrsky mikä yrittää olla jonkinlainen henkilökuva, yrittää esittäytyä teiniviiltelynä ja epäonnistuu roskaelokuvana. Lyhyesti sanoen tämä “elokuva” ei ole mitään muuta kuin tylsä ja valehteleva yritys olla jotain ja jää vajaaksi siitä päämäärästä ja sen epäonnistuminen ei edes paiskaa sitä kalkkunaklubiin.
Laiska, mitäänsanomaton, tylsä ja kömpelösti toteutettu [I]Terror at Tenkiller[/I] ei sovellu mihinkään. Allekirjoittaneelle tämä on huonoin koskaan nähty teiniviiltelyleffa. Tämä leffa kadotkoon tuomioituna Unohduksen Liekkeihin. “[I]So let it be written, so it shall be done.[/I] “