Die Hard oli menestysleffa, joten sille sitten laadittiin pian jatko-osa. Nyt ei John McTiernan ollut ohjaajana, vaan suomalaissyntyinen Hollywood-ohjaaja Renny Harlin. Harlin on kylläkin omasta mielestäni yksi yliarvostetuimpia ohjaajia. Ilman tätä leffaa ja Cliffhangeria Harlinin filmografia olisi äärimäisen surkuhupaisaa luettavaa. Die Hard 2 sentään kuuluu Harlinin parhaimpiin leffoihin, vaikka tämäkin jää varsin keskikertaiseksi.
John McClane on odottamassa vaimoaan Washington DC:n lentokentällä. Kentälle on myös tulossa erään banaanitasavallan syrjäytetty ex-presidentti. Presidentin tukijat kaappaavat lentokentän hallinnan ja estävät lentokoneiden laskeutumisen. McClane joutuu taas jahtaamaan terroristeja.
Die Hard 2 on melko heikko jatko-osa edeltäjäänsä verrattuna. Leffa toistaa samoja maneereja kuin ykkösosakin. Tässä on vain eri ympäristö. Myös räiskintää on lisätty moninkertaiseksi. Elokuvan kulkua säestää myös muutamat räjähdykset. Tosin Bruce Willis tekee ihan hyvää roolityötä.