Leffan ehdottomasti tärkein momentti, eli lahtaaminen, on toteutettu onnistuneesti. Siitä irtoaa niin ällötystä kuin huumoriakin.

21.9.2009 15:38

Arvioitu elokuva

Tommy Wirkolan ohjaama Dead Snow on olemattomalla juonella, keskinkertaisella dialogilla ja natsizombeilla varustettu elokuva. No, mitä siltä siis voidaan odottaa? Tietenkin verta, suolia ja armotonta lahtaamista! Juuri tässä Dead Snow onnistuukiin. Se ei yritä olla enempää, eikä vähempää kuin on. Se on silti genressään ehdoton piristysruiske – vieläpä Norjasta!

Porukka lääketieteen opiskelijoita lähtee viettämään railakasta viikonloppua mökille. Pian heidän ovelleen koputtaa vanha patu, joka pelottelee nuoria paikan toisen maailmansodan aikaisella pimeällä menneisyydellä. Nuoret eivät ota varoituksia todesta, vaan patun lähdettyä biletys jatkuu entiseen malliin. Ja mihin tämä johtaa? Tietenkin armottomaan veren lennätykseen lumen alta nousevien natsizombien kanssa!

Elokuvassa viljellään kliseitä, aivan kuten kuuluukin. Norjalainen aspekti ja sopivan härski ote takaavat kuitenkin piristävän ja tuoreen elämyksen, jota ei jenkkilästä aina saa. Näyttelijät suoriutuvat rooleistaan varsin mallikelpoisesti. Enempää ei heiltä tämmöisessä pätkässä vaaditakaan. Hahmoista saadaan irti se, mitä on saatavilla. Verikammoisesta lääkäri-opiskelijasta olisi tosin voinut ammentaa enemmän huumoria.

Leffan ehdottomasti tärkein momentti, eli lahtaaminen, on toteutettu onnistuneesti. Siitä irtoaa niin ällötystä kuin huumoriakin. Kauhua ei löydy alun jälkeen juuri ollenkaan, mutta actionin alettua ei sitä enää kaipaakaan, sillä kenenkään raajat eivät ole turvassa.

Tommy Wirkola on ohjannut varsin pätevän gore-kauhu-elokuvan, jonka katsominen on loppuun asti taattua viihdettä. Turhan vakavasti elokuvaa ei saa ottaa, vaan siihen tulee suhtautua juuri oikealla asenteella – nauttimalla.

Arvosteltu: 21.09.2009

Lisää luettavaa