Leffassa pyörivä jengiporukka on karua ja kyseisen genren äijiin ei pahemmin huvittaisi törmätä nakkikopilla.

17.2.2002 20:29

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Alkuperäinen nimi:What Becomes of the Broken Hearted?
Valmistusvuosi:1999
Pituus:99 min

Loistavan Kerran sotureita -leffan jatko-osa. Piiruntarkkaa muistikuvaa ensimmäisestä osasta ei enää vuosia sen katsomisen jälkeen ole, mutta leffan kaunistelemattomuus ja väkivaltaisuus on jäänyt kyllä mieleen. Soturin varjossa Murskaaja-Jake on kasvanut hiukan “aikuisemmaksi” verrattuna ykköseen. Ukko yrittää olla kunnollinen kansalainen, mutta satunnaiset raivokohtaukset paljastavat tämän oikean luonteen.

Tarina keskittyy Jaken lapsien jengisotkuihin. Leffassa pyörivä jengiporukka on karua ja kyseisen genren äijiin ei pahemmin huvittaisi törmätä nakkikopilla. Nig saa surmansa oman jengin petettyä tämän. Pikkuveli Sonny vannoo kostoa Nigin naisystävän kanssa ja nämä liittyvät kilpailevaan jengiin tarkoituksena saada syyllinen vastuuseen. Pläjäyksessä seurataan oikeastaan kahta tarinaa, jossa toisessa pyöritään jengimaailmassa ja toisessa Jake yrittää olla yhteiskuntakelpoinen keski-ikäinen mies uusien ystäviensä kanssa. Nämä kittaavat vapaa-aikanaan olutta ja soittelevat nuotiolauluja.

Ykkösosa on muistikuvan mukaan huomattavasti hurjempi ja tylympi tapaus. Soturin varjo ei jätä samaa tunnetta jälkeensä kuin ykkönen.

Arvosteltu: 17.02.2002

Lisää luettavaa