…lisäksi kellarissa örisee varsin outoa porukkaa.

4.6.2003 21:44

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat:
Alkuperäinen nimi:People Under the Stairs
Valmistusvuosi:1991
Pituus:102 min

Jokaisessa kaupungissa on talo jota lapset pelkäävät ja josta vanhemmat puhuvat kuiskaten. Kyseessä on tällä kertaa painajainen Elm Streetillä ja Scream -sarjojen luojan Wes Cravenin tekemä “kauhuviritys”, joka jää kuitenkin hyvin kauas edellä mainittujen kauhuleffojen taakse.

Tarina alkaa kun slummeissa asuvan Narri-haukkumanimellä varustetun pojan (Brandon Quintin Adams) äiti on sairas ja vuokra ja velat painavat päälle. Mitään muuta ei näytä olevan tehtävissä kuin lähteä talosta kadulle asumaan.
Narrin isosiskon ystävä Leroy (Rhames) keksii kuitenkin miten kaikki saadaan kääntymään parhain päin. Lähellä asuvassa vanhassa ränsistyneessä talossa josta täkäläiset puhuvat pahoja asioita asuu nurja vuokraisäntä (McGill) vaimoineen (Robie) ja hänen on huhuttu olevan rikas. Leroy ja Narri lähtevät ryöstöretkelle taloon ja jäävät loukkuun kun vuokraisäntä vaimoineen tulee kotiin. Paljastuu että vuokraisäntä on mielisairas kannibaali jolla on nurkat täynnä ihmisten osia ja muuta ruumiinjätettä. Leroy pääsee hengestään mutta Narri pääse pakenemaan ja piiloutuu taloon. Hän löytää talosta tytön jota pariskunta pitää vankina talossa. Ja ihan kun tämä ei vielä olisi tarpeeksi niin lisäksi kellarissa örisee varsin outoa porukkaa.

Tässä elokuvassa Cravenilta on ote lipsunut ja pahasti. Leffassa ei irtoa minkäänlaista kauhua missään vaiheessa. juoni on noin sataan kertaan nähtyä ja näyttelijät ovat onnettomia. Kaupassa DVD:ssä on K-18 ikäraja joka on kuitenkin ihan aiheesta nimittäin elokuvassa on muutama todella älllöttävä kohtaus.
Ikävä mahalasku Cravenilta Painajinen Elm Streetillä-menestyksen jälkeen. En suosittele. Roskaa.

nimimerkki: Barabellum

Arvosteltu: 04.06.2003

Lisää luettavaa