Maa järisee tähtikaartin alla ja pahvitalot luhistuvat.

31.7.2004 00:55

Päivän uutisaiheita. Mario Puzo on kirjoittanut niin, että L.A. tutisee. Stewart Graffin parisuhde järkkyy. Poliisi pelastaa misun ja Shaftin näköinen mies menettää prätkänsä hallinnan.

Hyvää iltaa. Citizen Kanen editoijanakin tunnetun Mark Robsonin maanjäristyselokuvaan on kerätty runsaasti tähtiä. Pääosassa nähdään Charlton Heston, joka näyttelee ex-urheilijaa. Elokuvan tapahtuma-aikana Hestonin hahmo työskentelee kuitenkin rakennusinsinöörinä vaimonsa isän yrityksessä. Nainen näiden kahden miehen välissä on Ava Gardner, jolla oli tosielämässä suhde Frank Sinatran kanssa. Elokuvassa hän käyttäytyy riskialttiisti ja uhkaa itsemurhalla, ellei Hestonin esittämä insinööri Graff luovu suunnitelmistaan erästä leskeä kohtaan. Leskeä esittävä Genevieve Bujold ei suostunut kommentoimaan asiaa. Toisaalta emme edes pyytäneet häneltä sitä.

Ja lisää L.A:sta. Shaftin eli Richard Roundtreen näköisen miehen on nähty yrittävän huikeaa moottoripyörätemppua. Temppu kuitenkin keskeytyi, kun L.A:ta ravisuttaneet maanjäristykset kohosivat yli seitsemän Richterin asteikolla. Silminnäkijöiden mukaan paikalla ollut kaunis groupie nähtiin myöhemmin George Kennedyn näköisen poliisin kainalossa. George Kennedyn näköinen mies taas nähtiin myöhemmin myös Mies ja alaston ase-elokuvasarjan poliisina. Groupien urakehitystä selvitetään edelleen.

Sitten kotimaanuutisiin. Leffatykki -saitin vakiotykittäjiin kuuluva Söpö Lentävä Rukkanen on vastikään saanut katsotuksi aiheenamme olleen katastrofielokuvan. Meillä on nyt suora puhelinyhteys neiti Rukkaseen. Neiti Rukkanen, mitä mieltä olette näkemästänne? Ööö, määhän oon aina vähä niinq tykänny noist katastrofielokuvist, siis 70-lukulaisist. Kyl tää iha täytti mun tarpeeni, vaik’ emmää sitä kovi erikoisen pitäny. Siin oli vähä pahviset kulissit ja aika tyhmästi ne ihmiset siin käyttäyty ja tota… Onks mu tukka muute ny hyvi? Eh… Niin, millaisilta elokuvan näyttelijät teistä vaikuttivat? Oliko heillä kunnon ote rooleistaan vai…? Kyl ne ihan hyvilt näytti. Paitti se Ava, se oli vähä rupsahtanu. Mut se Chaaarlttoni oli kyl iha uskottava jämäkkä, vaik’ enempi mää taisi kyl tykät siit Tsoots Kenedyst. Se oli nii ihq. Aivan, aivan. Kiitos neiti Rukkanen. Tämä varmasti kertoo katsojillemme jo tarpeeksi, mikäli ymmärsitte sanaakaan. Öhöm.

Lopuksi pikainen katsaus säähän. Meteorologimme Rauno Murju, miltä siellä blue screenillä näyttää? Lamput paistavat kirkkaasti ja mulla on tosi tukalaa tässä 40 asteen paahteessa. Eipä tässä muuta. Heitä nyt se loppukevennys jo! Kiitos, Rauno. Ei ole mitään loppukevennystä. Tämä leffa ei pääty iloisesti. Hyvästi.

Arvosteltu: 31.07.2004

Lisää luettavaa