Monimiljonääri Edward Cole (Nicholson) ja mekaanikko Carter Chambers (Freeman) ovat täysin erilaisia ihmisiä, mutta heitä yhdistää yksi asia: syöpä, ja elämää on jäljellä enää vain kuukausia. Kun he joutuvat sairaalassa samaan huoneeseen ja ystävystyvät, he huomaavat, että on myös toinen asia mikä heitä yhdistää: molemmat haluavat kuluttaa jäljellä olevan ajan tekemällä kaikkea, mistä ovat haaveilleet. Edwardin rahoilla he sitten aloittavat kaikkien aikojen road tripin!!!
Tämän leffan aikana ei kyllä tylsyyttä ehdi tuntea. Jack Nicholson ja Morgan Freeman ovat mitä oivallisin parivaljakko, ja vaikka molemmilla ikä painaa jo päälle, niin ei se tahtia haittaa. Huumoria löytyy runsain mitoin, mutta myös kyyneleitä, onhan kyseessä kuolemaa käsittelevä leffa. Elokuva ei ole liian pitkä eikä liian lyhyt, vaan juuri sopiva.
Huonoja puolia ei ole juuri nimeksikään, ainoastaan se, että kaverusten sairaalassa oleskeluun käytetään hiukkasen liikaa aikaa.
Kannattaa katsoa. Ette tule katumaan.