Mahtavan ironin elokuva wannabe-rokkareista ja radioasemista

10.9.2008 13:03

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat:
Alkuperäinen nimi:Airheads
Valmistusvuosi:1994
Pituus:92 min

Adam Sandler, Brendan Frasier ja Stev Buscemi, ovat Long Rangers, wannabe rokkibändi, joka tahtoo saada läpi hittinsä radion kautta. Suunnitelma menee perseelleen ,kun kasettisoitin jumittuu ja demo menee muussiksi.

Sitten rokkarit päättävät saada demonsa ulos eetteristä, keinoilla millä hyvänsä.

Katsoin tämän pätkän jokunen aika sitten subbarilta, ja nauroin. Sandler, Buscemi ja Fraser tekevät hyvää työtä ja ovat kaikki hauskoja. Muissa rooleissa on mukana Michael Richards, Michael McKean, Chris Farley, Ernie Hudson ja Joe ” Fat Tony” Mantegna.

Komedia on hauskaa ja kaikissa kohdissa saa nauraa vapaasti. Elokuva vaan kärsii jokusista hutikudeista, joista ei voi syyttää, kuin Adam Sandleria. Vaikka mies näyttelee tässä hyvin, on se kuitenkin aika hölmö. Brendan ja Steve tekevät elokuvan päärooleista hauskoja ja aidosti naurettavia.

Kelpo komedia viikonlopun ratoksi

Arvosteltu: 10.09.2008

Lisää luettavaa