Mielenkiintoinen elokuva, mutta sitä olisi saanut korjailla aika tavalla.

11.2.2005 22:29

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat: , ,
Alkuperäinen nimi:Empire of the Sun
Valmistusvuosi:1987
Pituus:154 min

Auringon valtakunta perustuu J.G. Ballardin omista sota-ajan kokemuksistaan kertovaan romaaniin. Tämä kuuluu Spielbergin huonosti tunnettuihin leffoihin. No, ei tämä tosin kuulukaan Spielbergin parhaimpiin leffoihin.

Aasiassa toinen maailmansota kävi kuumana 1940-luvun alussa. Japanilaiset olivat vallanneet lähes koko Itä-Aasian. Shanghaissa, Kiinassa elelee rikas Grahamin perhe. He ovat tyypillinen yläluokkainen brittiperhe. He pitävät itseään parempina kuin kiinalaisia. Eräänä päivänä japanilaiset hyökkäävät Shanghaihin. Perheen poika Jim (Bale) joutuu eroon perheestään. Hän tutustuu Basie-nimiseen mieheen (Malkovich). He joutuvat japanilaiselle leirille ja yrittävät selvitä siellä hengissä.

Auringon valtakunta on ihan mielenkiintoinen elokuva, mutta sitä olisi saanut korjailla aika tavalla. Elokuvaa olisi saanut pätkiä alusta ja lopusta. Turhapäiväsiä sentimentaalikohtauksia on yksinkertaisesti liikaa. Elokuva olisi saanut olla myös paljon synkempi ja rankempi. Elokuva olisi pitänyt tehdä suunnilleen yhtä synkäksi kuin Spielbergin kuusi vuotta myöhemmin ohjaama Schindlerin lista. Mutta ei. Elokuva tehtiin kevyempään suuntaan, jotta ikärajaa olisi saatu hilattua alaspäin. Tällainen toiminta on minusta varsin idioottimaista.

Mutta ei niin huonoa, ettei jotain hyvääkin. Tuolloin 13-vuotias Christian Bale tekee ihan kohtuullista työtä Jim Balen roolissa. Myös John Malkovich hoitaa hommansa loistavasti. Myös musiikki on todella hienoa. Leffan musiikki sopii tähän elokuvaan harvinaisen hyvin.

Arvosteltu: 11.02.2005

Lisää luettavaa