Telkkarista tuli vähän aikaa sitten muuan kehuttu jännityselokuva. Päätin väsymyksineni vain nauhoittaa sen ja nyt tuli sitten katsottua tuokin. Ja kyllä kannatti.
Naisen, jonka tytär on juuri lähtenyt kotoa pois ja joka elää onnellisessa parisuhteessa miehensä kanssa, naapuriin muuttaa salaperäinen kirjailija. Sitten… ei, parempi etten kerro. Pilaa vain ilonne.
Salaisuus pinnan alla saattaa paljon elokuvia katselleille kovinkin kliseiseltä, mutta niin omituista kuin se onkin, se ei tässä tapauksessa haittaa ollenkaan. Oven narina, hiljaisuus ja shokeeraavat efektit tässä tapauksessa ovat osaavissa käsissä kääntyneet aseeksi, jota varten ne on todella suunniteltu. Ilmapiiri on paikoin hyvinkin karmiva, jännitys pysyy vireillä koko keston ja juoni ei todellakaan ole ennalta-arvattava ja herättää katsojan mielenkiinnon alusta lähtien.
Ohjaaja Robert Zemeckis todistaa jalleen kerran taitonsa tehdä perinteisistä aineksista hyvä elokuva. Tässä, kuten esimerkiksi Cast Awayssäkin on tyylin lisäksi myös taitoa, joka näkyy tunnelmassa. Zemeckisillä on taito tehdä sekä tehokkaita, mielenkiintoisia että samalla äärimmäisen viihdyttäviä elokuvia ja tämän kohdalla Zemeckis on todella onnistunut.
Rooleista ainoat maininnat tarvitsevat Michelle Pfeiffer ja Harrison Ford. Mielestäni Michelle tekee tässä parhaan, ja Harrisonkin yhden parhaista roolisuorituksistaan.
Kaikin puolin Salaisuus pinnan alla on hieno pikkujännäri, joka kannattaa ehdottomasti kokea. Muutamista pikkuseikoista huolimatta, kuten käsikirjoituksen muutamista johdonmukaisuus virheistä, elokuvaa on iloseurata. Mikään pitkäaikainen loistoteos se ei ole, mutta äärimmäisen hyvä kertakatseluna. Siitäpä sitten vain vuokraamoon ja elokuva kainaloon.
nimimerkki: Sano mitä sanot