Monipuolisesti erilaisia (ja eritasoisia) elokuvia tehneen Francois Ozon ohjaustyö 8 naista muistuttaa periaatteessa mitä tahansa perinteistä Agatha Christie -tyylistä murhamysteeriä: lumen eristämässä kartanossa on murhattu mies. Kahdeksan paikalla olevaa naista (vaimo, kaksi tytärtä, anoppi, vaimon sisko, miehen sisko ja kaksi palvelijaa) ovat kaikki epäilyksenalaisia. Kuka on murhaaja?
No, 8 naista on kuitenkin myös paljon muuta. Katsoja vieraannutetaan todenmukaisista tapahtumista laulunumeroilla, joista toiset ovat hilpeämpiä, toiset taas syvempiä tunnelmia käsitteleviä. Naisten väliset ihmissuhteet paljastuvat elokuvan mittaan, eikä lopullisen murhaajan henkilöllisyydestä voi olla varma.
8 naista on musikaalin ja perinteisen rikoselokuvan yhdistelmä, jollaisen näkeminen virkistää mieltä. Tällaisia teoksia varten aikoinaan taidettiin lanseerata termi “elokuva”.