Nyt löytyi se maailman huonoin elokuva.

4.11.2007 19:13

Arvioitu elokuva

Alkuperäinen nimi:Hellbreeder
Valmistusvuosi:2004
Pituus:85 min

Viisi vuotta sitten murhaaja tappoi Alicen pojan ja haavoitti Alicea vakavasti. Nyt kulmille on tullut hiippailemaan kummallinen kulkuri, joka voisi olla mahdollinen murhaaja. Alice yrittää saada murhaajan kiinni keinolla millä hyvänsä, mielenterveyden järkkyessä siinä samalla ja poliisien ollessa lähes voimattomia.

No nyt löytyi sitten vihdoin se maailman huonoin elokuva. Hellbreeder vetää varmasti vertoja huonoudessa surullisen kuuluisan Ed Woodin leffoille. En voi käsittää miksi tälläisia tehdään. Ensimmäisen kymmenen sekunnin aikana huomasi mitä tuleman pitää. Sydämeni pohjasta toivon, että tämän hirvityksen tekijät eivät olleet tosisssaan, sillä vitsinä tämä elokuva olisi varmasti mitä mainioin. Käsitykseni sanasta elokuvataide on nyt hieman hämärtynyt tämän katsomisen jälkeen.

Hellbreederin käsikirjoitus on mitä ilmeisimmin rustattu päivässä, kuten myös ohjattu. Jokaisella mahdollisella osa-alueella mennään metsään ja pahasti. Hävettävän huonot näyttelijät, apinoiden tekemä käsikirjoitus, luokaton, mutta koomisen kunnianhimoinen ohjaus sekä vaaleanpunainen tekoveri saavat minut voimaan pahoin. Huomaa, että tämän tekemiseen on käytetty vähän rahaa, mikä ei sinänsä haittaisi jos jälki olisi hyvää ja elokuva vähintään katsottava, mutta ei.

Muun muassa tarinankuljetus Hellbreederissä on aivan käsittämätöntä. Välillä näytetään kun joku sanoo jotain täysin epäoleellista ja sitten hypätään kohtaukseen, jossa joku kävelee/pesee hampaita/lukee lehteä todella typerän musiikin soidessa taustalla. Myös elokuvan päähenkilön, Alicen, järkkyvän mielenterveyden aiheuttamat flash backit vihaisista sukulaisista, jotka syyttävät häntä pojan kuolemasta, naurattavat ja saavat myötähäpeän punan kasvoille. Jotkut filmit ovat niin huonoja, että ne naurattavat, mutta tämä ei enää edes naurata vaan saa ahdistumaan.

Kiertäkää tämä mahdollisimman kaukaa, mutta mikäli se jostain syystä sattuu eteenne tulemaan, niin sulkekaa silmänne ja korvanne. Voi toki olla, että katsoin kyseisen leffan liian ryppyotsaisena. Jos tämä olisikin vain teinien tekemä indie-leffa. No, aika optimistinen ajatus.

nimimerkki: Puunenä

Arvosteltu: 04.11.2007

Lisää luettavaa