Michael Moore on nyt ajankohtainen uuden dokumenttifilminsä Fahrenheit 9/11 ansiosta. Senpä takia parilta eri TV-kanavalta rupesi pyörimään kyseisen herran TV-sarjat sekä DVD:lle on tuotu Mooren kirjoittama ja ohjaama Pekonia kanadalaisittain. Se on poikkeuksellisesti aivan tavallinen komedia, eikä dokumentti, niin kuin Mooren filmit yleensä. Herran dokumenttien tasolle tästä ei ole, mutta muuten tämä on varsin hauska satiiri.
Päähenkilö on Candyn näyttelemä seriffi Boomer, joka elää Yhdysvalloissa aikaa, jolloin kansalaiset ovat todella pettyneitä maata hallitsevaan tyyppiin. Presidentti (Alda) aikookin sen takia aloittaa sodan Kanadaa vastaan (kun Venäjä kieltäytyy pienestä nahistelusta). Aluksi ihmisistä tehdään Kanadaa vastustavia erilaisilla propagandafilmeillä ja sun muilla sellaisilla. Sen jälkeen osa kansalaisista päättää ottaa ohjat omiin käsiinsä. Eikä siitä tietenkään hyvää seuraa, kun Boomer kavereineen koheltaa Kanadan maaperällä.
Kanadalaiset ovat elokuvan mukaan hyvinkin rauhallista, siistiä ja ystävällistä kansaa, mutta samalla heistä annetaan vähän tyhmä kuva. No, amerikkalaiset ovat kuitenkin vieläkin tyhmempiä. Moore nähdään jopa itse yhtenä riehuvana amerikkalaismiehenä. Moore on onnistunut kirjoittamaan hyviä vitsejä ja elokuva hyrrää muutenkin hyvin eteenpäin pienestä jäykkyydeestä huolimatta.
Tämä menee joko ajatuksia herättävästä poliittisesta satiirista tai sitten vain ihan puhtaana viihteenä. Pekonia kanadalaisittain on usein haukuttu, mutta minuun tämä kolahti. Satiirikin on meikäläisestä erittäin osuvaa. South Park: Isompi, pidempi & leikkaamaton käytti samaa ideaa ja molemmat nämä ovatkin varsin osuvia kuvauksia aiheesta. Tässä elokuvassa varsinkin propagandafilmit jaksoivat naurattaa. Myös asehulluus sai pilkasta osansa.
Mooresta huolimatta Pekonia kanadalaisittain muistetaan eniten John Candyn viimeisenä elokuvana. Harmi, että mies on jättänyt meidät, mutta onneksi hän on jättänyt kuitenkin muistoksi monta pahuksen hauskaa pläjäystä, joista tämä on yksi esimerkki. Hänen junttityylinsä jaksoi tässäkin hymyilyttää. Jätkä varastaa show’n itselleen, vaikka ei muutkaan ole huonoja. Muut näyttelijät eivät kuitenkaan tee mitään häikäiseviä suorituksia, paitsi Boomerin apulaista esittävä Rhea Perlman sekä Rip Torn kenraalina jäivät molemmat mieleeni.
Pekonia kanadalaisittain on todella aliarvostettu satiiri, mutta ei se silti mikään erikoinen ole. Hyvää piikittelyä joka tapauksessa. Leffa pyörii hyvin eteenpäin, eikä katsoja kyllästy. Tämä on ohjattu Moorelle tutulla junttityylillä, joka jaksaa aina viehättää. Sitä paitsi minuun iskee aina jonkinlainen amerikkavastaisuus.