Roadmovie, jossa kaksi lapsuudenkaverusta päätyvät seikkailemaan Australian outbackille eli autiomaahan. Syy miksi heput päätyvät sinne on seuraava: Parturi-kampaaja Charlien (O’Connell) isäpuoli on mafiamoguli. Charlie onnistui pikkurötöstelijä-kaverinsa Louisin (Anderson) kanssa pistämään kampea busineksiin ihan vahingossa eli typeryyttään. Korvaavana tehtävänä on toimittaa kirjekuori Mr. Smithille Australian perämaihin. Kirjekuori tietysti ottaa ja katoaa. Katoamiseen liittyy paikallinen kenguru, nimeltään Jack. Kuori pitää saada takaisin ja Jackkia jahdataan autiomaassa kintereillä monet muutkin tahot.
Niin, kyseessähän on K11 lastenleffa, jossa nuoria katsojia ei ainakaan yritetä sivistää millään tavalla. Huumori on todella hölmöä pissa-kakkaosastoa. Hiukan uuvuttava juoni ei saa apuja paljoakaan puitteilta sillä ne ovat pääasiassa autiomaan hiekkaa. Moottoriturpa Anthony Andersonin jutut ovat varmaan se joka leffassa pitäisi naurattaa, mutta näin ei kuitenkaan käy. Onhan sitä piereskelty huomattavasti paremmissakin leffoissa. Kenguru Jack on lopulta yllättävänkin pienessä roolissa ja homma keskittyy parivaljakon toilailuihin Andersonin yrittäessä hoitaa naurattamista.
Paljon leffaa kuvaa se että tätä kirjoittaessani leffa löytyy IMDB:n maailman huonoimmat elokuvat listalta sijalta 46. No, ehkäpä eräänlaisena Australia-fanina maisemat olivat väliin kivoja katsoa ja siinäpä oikeastaan kaikki mitä leffalla oli annettavaa. Nuoremmat leffakatseluuraansa aloittelevat katsojat saattavat ehkä kokea homman toisin, mutta pannaan se kokemattomuuden piikkiin.