Vietnamin sodassa mukana ollut Jacob Singer (Robbins) näyttää päällepäin tavalliselta mieheltä, joka on töissä postinkantajana. Jacobilla on kuitenkin ollut järkyttäviä painajaisia sodan jälkeen, jotka tuntuvat tulevan jo arkipäiväänkin. Jacob alkaa nähdä pahasti epämuodostuneita ihmisiä, vai ovatko ne ihmisiä? Jacob kuulee muutamalta kaveriltaan, että he kärsivät samankaltaisista tapauksista. Jacob alkaa tutkia tapaustaan ja löytää pikkuhiljaa vastauksia, juuri sieltä mistä ei pitäisi. Hommaa ei myöskään paranna, että Jacobin perhe-elämä on ollut hieman karikolla.
Paremmin pettämistrillereistä Vaarallinen suhde ja Kohtalokas Syrjähyppy tunnettu Adrian Lyne on onnistunut tekemään yhden onnistuneimman vainoharhatrillerin. Jacob onkin helposti Lynen paras elokuva. Leffassa yhdistyy David Lycnhin ja M. Night Shyamalanin tyyliset mysteerit ja päälle vielä ripaus Stephen Kingiä.
Jacob Singer on hyvin kirjoitettu hahmo, sillä katsoja ei todellakaan tiedä mikä häntä oikein vaivaa. Sekosiko hän Vietnamin sodassa, vai onko jollain sormensa pelissä. Tähän antaa vatsauksia Bruce Joel Rubinin tekemä ovela käsikirjoitus. Loppuratkaisuakaan ei aleta kauheasti selittelemään, vaan se vain tuodaan suoraan katsojan eteen.
Adrian Lyne on ohjannut tehokkaan mysteeritrillerin. Tim Robbins tekee vahvaa jälkeä Jacob Singerinä. Danny Aiello tekee hyvän roolin Louisin roolissa. Muutkin näyttelijät tekivät hyvää roolityötä ja täydentävät hyvin tätä mysteeriä.
Kokonaisuutena Jaakobin painajainen on ovela ja häiritsevän synkkä tarina yhden miehen painajaisesta, joka muuttui todeksi. Jaakobin tarina jää kummittelemaan ajatuksiin lopputekstien päätyttyäkin.
nimimerkki: andy