Kun olin pieni poika, niin lauantaisaunasta tullessani tuli avattua TV. Silloin tuli aina loppu sarjasta Koti kuntoon. En koskaan tainnut katsoa kokonaista jaksoa tästä kahdeksan tuotantokautta poikineesta sitcomista, niinpä nyt halusin tietää, minkälainen sarja tämä Koti kuntoon lopulta onkaan. Siispä tuli tarkastettua ensimmäinen tuotantokausi DVD-muodossa.
Tim Allen on Tim Taylor, miehisyyttä puolustava tohelo perheenisä, joka juontaa remonttiohjelmaa Tool Time. Tim tykkää myös kotona värkätä eri koneiden kanssa ja laittaa niihin vähän enemmän voimaa. Ongelmia aiheuttaa kotona Jill-vaimo, joka ei ole kovin mielissään miehensä uusista tempauksista, sekä kolme ylivilkasta kakaraa, Brad, Randy ja Mark. Töissä Timillä on apunaan Al, joka uhkaa välillä viedä suosiota ohjelman juontajalta, ja työkalutyttö Lisa. Naapurin Wilson-sedälle voi onneksi käydä tarpeen mukaan purkamassa tunteitaan. Ensimmäinen tuotantokausi sisältää 24 jaksoa, joissa Tim joutuu selviämään monista vaikeista tilantaiset, kuten esimerkiksi oikean sulakkeen löytämisestä, kun ei saa enää selvää lyijykynällä kirjoittamistaan tuherruksista.
Koti kuntoon on hyvin aikaa kestänyttä perhekomediaa, joka jopa yllättää hyvyydellään. Huonoimmillaan sarja on, kun sanomaa alleviivataan pahasti, mutta ymmärtäähän tuon, kun kyse on kerran Disneyn sarjasta. Parhaimmillaan sarja on kuitenkin terävää sanailua ja hauskaa toilailua. Hauskimmillaan sarja taitaa olla Timin remonttiohjelman parissa, varsinkin kun tulee pientä sanaharkkaa Alin kanssa.
Toimiva tilannekomedia tarvitsee tietenkin hyvät näyttelijät. Tim Allen teki tässä sarjassa läpimurtonsa ja jäi jopa vähän roolihahmonsa vangiksi. Hepun elokuvarooleista tulee aina mieleen tämä tohelo isä. Kuitenkin tässä sarjassa hän on loistava ja parhaimmillaan hänestä tulee mieleen koomikkomestari Steve Martin. Patricia Richardson oli hyvä valinta Jill-vaimoksi ja myös Pamela Anderson sopii työkalutytön rooliin täydellisesti. Richard Karn on loistava sympaattisena Alina, joka parhaimpina hetkinään varastaa show’n täydellisesti itselleen. Poikakolmikosta kuopus-Markia esittävä Tarah Noah Smith ja esikoispoika Bradia tulkitseva Zachery Ty Bryan näyttelevät vähän yli, mutta Randyna nähtävä Jonathan Taylor Smith on varsin luonteva keppostelevana viikarina. Leppoisena naapurina nähtävä Earl Hindman ansaitsee myös maininnan.
Jokainen perhe-elämää elävä tunnistaa varmasti tuttuja piirteitä tästä komediasarjasta. Ensimmäiselle tuotantokaudelle ei ole sattunut yhtään huonoa jaksoa mukaan. Sarja onkin muutamaa erikoisen hauskaa episodia lukuunottamatta perusvarman laadukasta viihdettä, joka pistää aina jakson aikana ainakin muutaman kerran hymähtämään tai parhaimillaan jopa ääneen asti hekottamaan. Koti kuntoon – 1. tuotantokausi on hieno viihdepaketti, joka ei tarjoa mitään erikoista mutta monta hauskaa hetkeä kylläkin. Tuskin tämä paketti jää hyllyyn pölyttymään ensimmäisen katselukerran jälkeen, vaan tästä riittää iloa pidemmäksikin aikaan. Kyllä tämä tyrmää monet nykyisin TV:ssä pyörivät mukahauskat komediasarjat. Tässä odottaa ihan innolla seuraavien kausien Suomi-julkaisuja.