Nuija ja Tosinuija on mielestäni paras Jim Carreyn ja Farrellyn veljesten tekemä raina. Siinä on oikeastaan kaikkea mitä komedialta voi toivoa.
Juoni pähkinänkuoressa: Harry ja Lloyd ovat kaksi täysidioottia, Harry kuljettaa työkseen koiria koira-autollaan, Lloyd on taas limusiinikuljettaja. Eräänä päivänä Lloyd kuljettaa lentokentälle kauniin Maryn, joka on lähdössä Aspeniin. Lloyd rakastuu häneen suinpäin. Lentokentällä Lloyd huomaa kuitenkin, että Mary unohtaa salkkunsa. Harry ja Lloyd ottavat tehtäväkseen kuljettaa salkku Maryn luokse Aspeniin. Matkan aikana Farrelly-veljesten tapaan rääkätään eläimiä, pilkataan vammaisia ynnä muuta yhtä päätöntä.
Jim Carrey tekee Nuijassa ja Tosinuijassa uransa tähän mennessä hauskimman roolinsa tosinuijana eli Lloydina. Jeff Danielskin tekee tässä uransa kohokohdan, eihän miestä oikein muissa kulttileffoissa ole näkynyt. Nuija ja tosinuija on parhaita aivot narikkaan -komedioita ikinä, ja se sopii katsoa tilanteessa kuin tilanteessa.
nimimerkki: FilmSanteri