Tappelukerroin on kohdalleen ja rento meininki on ilmassa koko leffan ajan.

7.5.2005 16:18

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Alkuperäinen nimi:Io sto con gli ippopotami
Valmistusvuosi:1979
Pituus:95 min

Slim (Terence Hill) ja Tom (Bud Spencer) ovat erilaisia kaveruksia. Slim vastustaa metsästystä henkeen ja vereen kun Tom taas järjestää metsästäjille kiertoajeluja savannille. Kaksikko joutuu pian lyöttäytymään yhteen saman asian puolesta kun vaikutusvaltainen metsästäjä Jack Ormond metsästää alkuasukkaiden kylästä eläimiä ja vie nämä eläintarhaan. Jonkunhan on pidettävä tietenkin alkuasukkaiden ja eläinten puolia.

Mutaa kuonoon! sanoo virtahepo on tutulta kaksikolta onnistunut vääntö. Tappelukerroinkin on kohdalleen ja rento meininki on ilmassa koko leffan ajan. Myös ikimuistoisia kohtauksia viljellään kuten Budin kiertoajelut japanilaisten turistien kanssa, Terencen kortinpeluukohtaukset ja monta muuta. On leffalla myös omat kehnot hetkensä mutta kokonaisuus jaksaa viihdyttää

Leffan toteutus saattaa tuntua hiukan kököltä mutta siihen on jo tottunut kun on katsonut muutaman Budin ja Terencen leffan. Budjettihan näissä ei ikinä ole ollut mitenkään suuri ja kuvausajat eivät olleet pitkiä, mutta silti nämä edustavat oman ajansa hupailuviihdettä. Elikkä kyseessä on taas varma nakki Spencerin ja Hillin seikkailuista pitäville.

nimimerkki: Mask

Arvosteltu: 07.05.2005

Lisää luettavaa