Levottomat 3 on ainakin näkyvästi esillä ollut leffa. Jo tuotantoa suunnitellessa pläjäys oli esillä kun leffaan haettiin naistähteä. Tällaista mediajulkisuutta en muista minkään muun suomifilmin saaneen ennen kuvauksia. Ihan nerokas markkinointikikka ja saahan tällä tavalla myös katsojien hyväksymän tuoreen naiskasvon kätevästi mukaan. Suomessa ei kumminkaan ole niin paljoa tunnettuja tähtinäyttelijöitä joita voisi rooliin kuvitella. Ei se Laura Malmivaara tai Minna Turunenkaan voi joka paikassa olla.
Leffa kertoo nuoresta perheen äidistä, jolle on kehittynyt seksiaddiktio. Turvallista perhe-elämää, mukavan, mutta kiireisen aviomiehen kanssa viettävä Jonna hyppii satunnaisien kumppanien sängyissä. Mainostoimistossa projektipäällikkönä työskentelevän naisen tilanne tuntuu pahenevan koko ajan niin vapaalla kuin töissäkin. Kuvioihin ilmestyy nuori kultalusikka suussa syntynyt Aleksi, jonka kanssa Jonna päätyy punkkaan useamminkin. Suhde perustuu panemiseen ja molemminpuoliseen suunsoittoon. Jonna joutuu valehtelemaan reissujaan sekä kotona että työpaikallaan.
Tässä rohkeassa leffassa riittää seksiä yltäkyllin, sitä on jo liikaakin. Vuoropuhelut ei oikein toimi omaan korvaani vaan homma töksähtelee paikkapaikoin. Kuvien sommittelu ja musiikki on kohdallaan, hetkittäin tulee sellanen musavideofiilis, joka ei välttämättä ole leffoissa kovin hyvä asia.
Jännä piirre suomileffoissa on se että niin tässä kuin Hymypojassakin päähenkilön poikkeava seksikäyttäytyminen johtaa siihen että päähenkilö on jollaintapaa sairas. Toki tuollainen eri sängyissä poukkoileminen varsingin naimisissa olevalta naiselta on tuomittavaa, mutta jos ajattelee asiaa ihan yleisesti. On olemassa poikkeavia seksuaalisia mieltymyksiä ja toiset haluaa enemmän kuin toiset. Kuka ei ole enää normaali ja milloin seksi on addiktio eli sitä haluaa enemmän kuin saisi normien mukaan haluta. Ok, hommat pitää yrittää ampua leffassa reilusti yli että tällaisia epäselvyyksiä ei syntyisi. Saapa nähdä milloin tulee suomileffa (vai tuleeko ollenkaan), jossa on paljon seksiä, mutta päähenkilöllä ei ole sen kanssa mitään ongelmaa.
Levottomat 3:n riippuvuusaihe on lopulta melko vakava. Lopputekstien aikana katsojan fiilistä yritetään vielä keventää ettei jäisi pala kurkkuun, ihan hauska loppukevennys. Kokonaisuus on ihan ok, mutta hiukan puuduttava. Kun suuri markkinointirumba on ohi niin veikkaan tämän leffan jäävän hiukan unholaan. Ei leffan tarvitse olla klassikko tai mestariteos, pääasia että siitä puhutaan vähän aikaa ja se ostetaan/vuokrataan kerran.