Keväällä 1836 pieni miesjoukko taistelee Teksasin vapauden puolesta Meksikolaisia vastaan. Heidän johtajanaan on Davy Crockett (Billy Bob Thornton). Mukana on myös veitsimies Jim Bowie (Jason Patrick). Samaan aikaan Sam Houston (Dennis Quaid) kouluttaa uusia sotilaita tositoimiin. Pystytäänkö Teksasia vapauttamaan.
Heti sanon että tästä tapahtumasta olisi pitänyt saada paljon enemmän irti. Tuntui, kuin jokaista kohtaa Alamon hyökkäystä myöten olisi pitkitetty. Touchstonen pomot olivat varmaan päättäneet että ei nyt tehdä tästä hirveän rankkaa ja veristä elokuvaa että saadaan rahaa kasaan. Alamo floppasikin maailmalla pahasti, enkä yhtään ihmettele miksi.
Billy Bob Thornton sen sijaan oli mainio Davy Crocket ja Dennis Quaid vetää kohtuu roolin. Lavasteet olivat todella hienoja. Muuten Alamo oli pettymys.
nimimerkki: andy