Täynnä pikkunäppärää sanoilla leikkimistä miesten ja naisten valta-asemasta.

23.7.2008 02:09

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat:
Alkuperäinen nimi:100 Girls
Valmistusvuosi:2000
Pituus:90 min

Leffan 100 Girls – 1 kundi 100 mahdollisuutta juoni on yksinkertainen. Opiskelija-asuntolassa majaileva leffan päähenkilö Matthew(Jonathan Tucker) jumittuu sähkökatkoksen johdosta hissiin tytön kanssa ja he viettävät mielenkiintoisen yön, joka tekee ainakin kokemattomaan Matthewiin lähtemättömän vaikutuksen. Aamulla Matthew herää housut kintuissa tyhjästä hissistä ja alkaa metsästämään keinoja kaihtamatta mysteerityttöään.

Itse en vakuuttunut juurikaan kyseisestä elokuvasta, sillä Jonathan Tucker pääosassa ei juurikaan hauskuuta katsojia, vaikka hoitaakin roolinsa kunnialla läpi. Jos naurua kaipaa – ja sitä kai komedialta yleensä odotetaan – ei tätä elokuvaa kannata katsoa, sillä se on täynnä pikkunäppärää sanoilla leikkimistä miesten ja naisten valta-asemasta, sekä elämän suurten kysymysten pohtimista päähenkilön toimesta. Näyttelijäsuoritukset ovat hyviä ja Matthew’n kämppäkaveri Rod (James DeBello) onkin leffan “hauska kaveri” ja hänelle tuli pari kertaa jopa hymähdettyäkin. Emmanuelle Chriqui kuuluu ehdottomasti maailman seksikkäimpiin naisiin, ja jo pelkästään sen takia, että hän on “teinivilautteluleffassa” mukana, on tämä tuotos katsomisen arvoinen.

Leffa läsähtää loppua kohden, mutta silti se on hyvää viihdettä ainakin miespuoliselle katsojakunnalle. Suosittelen kaikille, vaikka arvostelussa saakin vain pari ja puol tähtee.

Arvosteltu: 23.07.2008

Lisää luettavaa