Tekijät ovat ajatelleet, että pääasia on nähdä nämä vanhat henkilöt.

25.6.2006 16:00

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat: ,
Alkuperäinen nimi:D3: The Mighty Ducks
Valmistusvuosi:1996
Pituus:104 min

Juhannuksen ja jalkapallon MM-kisojen kunniaksi päätin katsella kaikkien aikojen hienoimman trilogian päätösosan. Juniorien mahtava joukkue The Mighty Ducks voitti ensin Amerikan mestaruuden ja sitten koko maailman mestaruuden. Nyt kolmannessa leffassa he pääsevät stipendien turvin opiskelemaan kehuttuun kouluun ja tavoite olisi voittaa kauden lopussa ilkeiden seniorien joukkue. Entinen valmentaja Gordon Bombay (Estevez) on siirretty muihin tehtäviin, joten valmennustehtävistä huolehtii entinen ammattilaispelaaja, tiukkapipoinen ja hyvin ankara Ted Orion (Nordling). Pienten vaikeusten jälkeen joukkue löytää yhteisen sävelen valmentajansa kanssa ja pian on voitto kiikarissa.

Mestarit 3 on puhdasta ideoiden lämmittelyä. Tekijät ovat ajatelleet, että pääasia on nähdä nämä vanhat henkilöt. Hahmoihin ei kakkososan tapaan paljon syvennytä ja huumori on pääasiassa typerää koheltamista. Aikaisempien leffojen tapaan myös tämä jakaantuu kahteen puoliskoon: Alkupuolisko on pelkkää kohellusta ja loppupuoli amerikkalaista siirappia.

Mitään kehuttavaa ei tästä löydy, mutta yhtä ärsyttävää ongelmajätettä tämä ei kuitenkaan ole kuin ensimmäinen jatko-osa. Jäähallikohtauksista löytyy taas tunnelmaa ja jääkiekon tyylilajiksi on valittu onneksi farssin sijaan toiminta. Tunnelma on ihan leppoinen ja sen verran viihdyttävä, että tuskia ei tätä katsellessa tunne. Kyllä tämä rahastustemppu on jo idealtaan sen verran kunnioitettava, että leffalle heruu ylimääräinen puolikas piste. En kuitenkaan suosittele muille kuin todellisille jääkiekkohulluille lapsille. Ja pitäähän tämä viimeinenkin osa nähdä, jos aikaisemmat pläjäykset upposivat.

Estevez-fanien ei kannata sitten pettyä. Vaikka Estevezin nimi ja pärstä ovatkin laitettu komeilemaan videon kanteen, niin heppu esiintyy leffassa vain noin kymmenen minuuttia.

Arvosteltu: 25.06.2006

Lisää luettavaa