Teknisiltä ominaisuuksiltaan pläjäys on loistava.

17.5.2003 18:56

Arvioitu elokuva

Alkuperäinen nimi:Journey - 2001
Valmistusvuosi:2001
Pituus:106 min

Progressiivista AOR:ää paiskiva Journey on aina kuulunut bändeihin, jota periaatteessa haluaisi diggailla, mutta ei vaan pysty. Musiikillinen tyylisuunta on oikea, mutta biisit nyt vaan ovat omaan makuun turhan positiivisia. Soundimaailma on loistava ja soittotaitoa löytyy. Journeyn DVD-pläjäys ei asennetta pahemmin muuta ja näinhän se on kaikkien bändien kohdalla, joko pitää tai ei. Sanotaan nyt kuitenkin että lähempi tutustuminen bändiin on mukavampaa kuvan kanssa.

Pläjäys on taltioitu vuoden 2000 joulukuussa Las Vegasin keikalta. Sanoohan se keikkapaikkakin että bändi on iso tai on ainakin ollut. Las Vegas tuntuu olevan Ameriikan viihdemaailmassa se paikka, jossa ns. vanhat nimibändit vetävät saleja täyteen. Tupa on täynnä tässäkin tapauksessa kolmenkympin ylittänyttä yleisöä, jotka notkuvat siististi drinkkien kanssa. Journeyn kuulijakunta lähtee varmaan tuosta iästä ihan muutenkin. Vuonna -73 perustettu bändi on ollut aina jenkkilässä muutenkin ihan eri huudossa kuin täällä kotosuomessa.

Olisihan se jo pienoinen ihme että kolmenkymmenen vuoden ajan bändi säilyisi samassa kokoonpanossaan. “Oikean” Journeyn kiistaton keulahahmo laulaja Steve Perry loistaa poissaolollaan. Bändiin -98 liittynyt laulaja Steve Augeri on kumminkin hämmästyttävästi samankuuloinen ukko ainakin näin satunnaisen kuulijan mielestä. Kyllähän homma toimii näinkin, ei siinä mitään.

Teknisiltä ominaisuuksiltaan pläjäys on loistava. Kuva on kristallinkirkas, mutta harmittavaa kyllä 4:3 -formaatissa. 5.1 -formaatissa oleva äänipuoli on suorastaan huikea ja harvemmin moisesta saa nauttia. Extroista löytyy lyhyt historiikki ja kuvagalleria, ei siis mitään erikoista. Journeyn diggareille pläjäys on ehdoton hankinta, mikäli sulattaa että Steve Perry ei ole mukana.

Arvosteltu: 17.05.2003

Lisää luettavaa