Wesley Snipes on Monroe, vankilanyrkkeilyn mestari, joka on kantanut titteliään voittamattomana kymmenen vuotta. Kimi Räikkösen lempinimikaima, nyrkkeilyn voittamaton raskaansarjan maailmanmestari Iceman Chambers (Rhames) joutuu poseen raiskauksesta ja suuri ottelu on toteutumassa Sweatwaterin vankilassa keskellä autiomaata.
Icemanin raiskausjuttu haiskahtaa tutunoloiselta tapaukselta, jolle löytyy todellinen vastine lähihistoriasta. Leffalta on turha odottaa syvällisyyttä, henklhahmoihin paneudutaan tyyliin naama ruutuun ja tekstit viereen mikä äijä on miehiään. “Jou jou-musiikki” on myös melko vahvassa asemassa pläjäyksessä.
Peter Falk alias Columbo hääräilee ottelua järjestävänä vanhusvankina. Snipes ja Rhymes saavat lopussa aikaan ihan uskottavan oloisen nyrkkeilyottelun, mutta leffa on muuten tosi hikistä ja tylsää katsottavaa. Vankilassa nähdään pientä selkkausta ja sen semmoista sekä väliin jappastaan että tuleeko matsia vai ei. No, tottakai se tulee.
Todella pinnallinen äijäleffa, jota on tosi vaikea suositella kenellekään. Eihän äijäleffoissa mitään vikaa ole, mutta tämä nimenomainen tapaus kuuluu kategorian häntäpäähän. Onhan Snipes paremmissakin leffoissa näytellyt.