Ensimmäisen Teräsmiehen ohjaaja Richard Donner kuvasi toista Teräsmiestä samaan aikaan. Jatko-osa olikin jo lähes purkissa, kun ohjaaja erotettiin pestistään ja tilalle palkattiin poropeukalo Richard Lester. Hänen piti kuvata elokuva monelta osin uusiksi, että voi säilyttää ohjaajan tittelin krediiteissä. Lesterin ohjaamana Teräsmiehen toisesta tulemisesta tuli epäonnistunut yritys yhdistellä huumoria ja sarjakuvan mytologiaa. Onneksi fanit pääsivät vihdoin näkemään Donnerin alkuperäisen näkemyksen jatko-osasta dvd:lle julkaistussa erikoisversiossa.
Leffa on suoraa jatkoa ensimmäiselle ja näyttelijätkin ovat tuttuja. Teräsmiehen suhde toimittaja Lois Laneen syvenee, mutta aika ei tahdo riittää seurusteluun, sillä maailman hyväntekijänä oleminen on iso taakka jopa supervoimat omaavalle viittasankarille. Lex Luthor pakenee vankilasta ja tekee sopimuksen kolmen pahiksen kanssa, jotka janoavat kostoa Teräsmiehelle. Teräsmies saakin kovan vastuksen, sillä kolmikko on kotoisin Kryptonilta, samalta planeetalta kuin sankarimmekin. Heillä on samat supervoimat kuin Teräsmiehellä.
Elokuvassa on jonkin verran huonolaatuisia testiotoksia, sillä Donnerilla ei ollut kaikkea alkuperäismateriaalia saatavilla. Tämä ei kuitenkaan haittaa tippaakaan katselunautintoa. Elokuvasta huomaa, että aihe on ohjaajalle rakas ja täten ottaa sarjakuvan viehätyksestä kaiken irti. Ensimmäisessä osassa käsitelty isä-poika suhde syvenee entisestään. Teräsmiehen saama opetus on paljon uskottavampi kuin Lesterin versiossa. Huumoria on sopivasti eikä elokuva muutu kokonaan komediaksi. Uskon, että jos Donnerin versio olisi aikoinaan julkaistu, se olisi voinut poikia vielä monta hyvää jatko-osaa. Lester valitettavasti ohjasi kolmannenkin osan ja alamäki vaan jatkui. Ensimmäisestä osasta pitäville voinkin tätä versiota lämpimästi suositella.