Turha ja tylsä sotaelokuva.

3.12.2008 15:47

Arvioitu elokuva

Käsikirjoittajat: ,
Alkuperäinen nimi:Tali-Ihantala 1944
Valmistusvuosi:2007
Pituus:116 min

Sattumanvaraisesti nappasin tällaisen tekeleen kirjastosta ilman minkäänlaisia ennakkoluuloja tai – odotuksia. Mutta en todellakaan odottanut näin huonoa elokuvaa.

Kuten on jo aiemmin mainittu Tali-Ihantala 1944 kertoo (yllätys, yllätys) vuoden 1944 Tali-Ihantalan taisteluista. Ei siitä sen enempää, koska minkäänlaista muuta juonta tässä elokuvassa ole.

Itse en kutsuisi tätä elokuvaa sotaelokuvaksi, vaan sotadokumentiksi, sillä tuntuu, että leffassa ei ollut roolihahmoja, pelkkiä nimettömiä sotilaita. Olikohan tekijöillä tätä leffaa tehdessään ollenkaan käsikirjoitusta, eihän tässä ollut kuin tylsiä sotakohtauksia toisensa perään. Sotakohtaukset on kyllä kuvattu hyvin, mutta ne eivät ole kovin realistisia. Sotilaat kulkevat välillä pää pystyssä ja ampuvat miten sattuu. Tietenkin välillä suomalainen sotilas kaatuu (ja huutaa ja parkuu tuskissaan) ja taustalla tulee dramaattista musiikkia. En kestä minkään maan ylistämistä sotaelokuvissa, en edes oman kotimaani.

Valitin jo aiemmin käsikirjoituksesta ja hahmoista, mutta jatkan vähän vielä siitä. Roolihahmoja on paljon, mutta yksikään niistä ei jää mieleen ja jokainen on ehkä viisi minuuttia koko elokuvassa mukana. Näyttelijöistä kukaan ei tunnu osaavan hommaansa. Jotkut ovat keskinkertaisia, jotkut ovat huonoja. Jo valmiiksi naurettavan tönkkö dialogi kuulosta vielä naurettavammalta näiden näyttelijöiden suusta.
Musiikki on dramaattista, mutta se ei tarkoita huonoa. Mutta kun dramaattista musiikkia käytetään sotakohtauksissa, tulee elokuvasta väkisinkin sentimentaalinen ja ylidramaattinen. Se ärsyttää. Mielestäni ohjaajan ei kannattaisi käyttää musiikkia ollenkaan sotakohtauksissa, jotta realistisuus ja karuus pysyisivät (esimerkkinä loistava Tuntematon Sotilas vuodelta 1985). Lopputekstien musiikki oli jo niin Michael Bay kamaa (eli sentimentaalista), että oikein pahaa tekee.

Elokuvan suurin ongelma ei kuitenkaan ole näyttely tai musiikki, vaan se, että tämä ei näytä sotaelokuvalta. Sota on karua, raakaa ja hyvin kurjaa, tämä on pelkkää räiskintää.

Älä tuhlaa elämästäsi kahta tuntia tämän tylsän ja turhan sotaelokuvan takia. Katso mieluummin vaikka tyhjää televisioruutua, niin aika kuluu paremmin.

Arvosteltu: 03.12.2008

Lisää luettavaa