Caterina (Clayburgh) on kuuluisa oopperalaulaja, joka miehensä kuoltua päättää muuttaa poikansa Joen (Barry) kanssa Italiaan ja omistautua työlleen. Kohta 15-vuotta täyttävä Joe on vastahakoinen, mutta taipuu kuitenkin äitinsä tahtoon pakon edessä. Pian Italiaan muuton jälkeen kuitenkin ongelmat alkavat kasaantua toisistaan vieraantuneiden äidin ja pojan harteille.
Bernardo Bertolucci on hyvä ohjaaja, mutta tämä elokuva on aika paha rimanalitus. Kuussa käsitellään aika vaikeita aiheita, kuten huumeriippuvuutta sekä äidin ja pojan etäistä suhdetta toisiinsa. Lähtökohdat siis ovat aika otolliset hyvälle draamaelokuvalle. Kuitenkaan mitään ei olla viety loppuun asti ja kerronta takkuilee pahasti ja on laahaavaa. Filmissä on paljon toisistaan käsittämättömästi irrallaan olevia kohtauksia, jotka ovat juonenkuljetuksen ja tarinan rakenteen kannalta täysin epäoleellisia. Myöskin äidin ja pojan väliset seksuaaliset jännitteet ja kieroutumat saavat välillä muljauttelemaan silmiä. Tiedä sitten onko kyse ollut vain Bertoluccin omista perversioista.
Elokuvan hahmot ovat pinnallisia ja jäävät paikka paikoin valitettavan ontoiksi. Myös esillä olevia asioita käsitellään löysästi eikä niistä saada kunnolla mitään otetta. Potentiaalia olisi kyllä ollut paljon enempään. Siitä huolimatta työn jälki näyttää välillä turhankin hutiloidulta ja paperilla hyvältä näyttäneet/kuulostaneet ideat eivät olekaan toimineet kuvassa niin hienosti kuin on luultu.
Bertolucci on tehnyt itseään tunnetuksi ennen kaikkea visuaalisesti taitavana kaverina. Ohjaaja onkin onnistunut yhdessä luottokuvaajansa Vittorio Storaron kanssa saamaan visuaalisesti aika näyttävän paketin. Pientä plussaa vielä Ennio Morriconen säveltämästä musiikista, joka jälleen kerran on taidokasta. Kaikilla muilla osa-alueilla mennäänkin sitten aika pahasti metsään. Näyttelijät eivät juuri vakuuta ja ohjauksestakin puuttuu se viimeinen potku.
Kokonaisuutena Bertoluccin Kuu on tylsä ja mitäänsanomaton teos, josta olisi voinut saada huomattavasti paremman elokuvan. Myöskään loppuratkaisu ei heilauta puoleen eikä toiseen. Hienommalla lopullakin olisi jo pelastettu paljon. Mikäli pidät Bernardo Bertoluccin elokuvista, etkä halua horjuttaa uskoasi hänen töihinsä, kannattaa Kuu siinä tapauksessa jättää suosiolla väliin.
nimimerkki: Puunenä