Uskomattoman monitasoinen ja vivahteikas suupala.

25.1.2006 14:40

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat: ,
Alkuperäinen nimi:Charlie and the Chocolate Factory
Valmistusvuosi:2005
Pituus:115 min

Mitä saadaan kun otetaan Roald Dahlin uskomaton tarina sekä herrat Burton, Elfman ja Depp, niputetaan ne yhteen ja haudutetaan mielikuvituksen ja lapsenmielisyyden kyllästämässä sekametelisopassa miedolla lämmöllä? Sanoisin, että uskomattoman monitasoinen ja vivahteikas suupala, jota kelpaa tarjoilla pienten paperisateenvarjojen kera.

Tämä matka eriskummallisten hahmojen ja makeisten maailmaan alkaa kun köyhän perheen hyväsydämminen ja lutunen poika Charlie (uskomattomat silmät omaava Freddie Highmore) saa kuulla kilpailusta, jonka voittajat pääsevät vierailulle mystiset piirteet saaneeseen suklaatehtaaseen. Tehtaan itsekin mystinen omistaja, Willy Wonka (aina yhtä lumoava Depp), on sujauttajanut viisi kultaista lipuketta suklaalevyihin, joiden haltiat pääsisivät astumaan sisään tehtaan lukituista porteista ja näkemään sen salaisuudet. Voi olla yllätys, että sattumoisin sankarimme Charlie on yksi näistä onnekkaista.

Tim Burton on todellakin onnistunut luomaan burtonmaisen elokuvan, jonka maailma on sopivasti vinksallaan. Leffa on todellakin oikea satu, ne joiden sydämmet ovat täyttä kultaa tulevat olemaan onnellisia elämänsä ehtoolle ja nirppanokkaiset, itseään ajattelevat kivisydämmiset ihmisrauniot saavat painua metsään muiden kohtalotovereidensa kanssa. Elfmanin musiikki luo taas uskomattoman kaikupohjan Burtonin työlle ja Deppin ja loistavien lapsinäyttelijöiden kerma koristelee kakun viimeistä kuivunutta reunaa myöten.

Jos tälläisiä satuja tehtäisiin enemmän olisi maailma parempi paikka. Hiiteen yllättävät loppuratkaisut ja böö-efektit. Tämä on mielikuvituksen juhlaa, jossa ilotulitukset räiskyvät, juodaan alkoholitonta shamppanjaa ja maiskutellaan kolmen ruokalajin purkkaa.

nimimerkki: Salina

Arvosteltu: 25.01.2006

Lisää luettavaa