Vaikka loppuratkaisun kaikki tietävät, nousee jännitys silti pintaan viimeisillä metreillä, kun Chapman odottelee John Lennonia Dakota-rakennuksen porttikongissa.

24.6.2008 22:40

Arvioitu elokuva

Ohjaajat:
Käsikirjoittajat: ,
Alkuperäinen nimi:Chapter 27
Valmistusvuosi:2007
Pituus:84 min

Pienen studion voimalla toteutettu Chapter 27 kertoo Mark Chapmanista – miehestä, joka murhasi John Lennonin vuonna 1980 New Yorkissa. Elokuvan nimi viittaa J.D. Salingerin klassikkoromaaniin ”Sieppari ruispellossa”, jossa on kaksikymmentäkuusi lukua. Ja Chapman on 27. luku.

Tunnetusti Chapman oli häiriintynyt nuorukainen, Salingerin romaaniin kieroutuneesti ihastunut Beatles-fani, joka matkusti New Yorkiin surmatakseen suurimman idolinsa. Chapmania esittävä Jared Leto onnistuu roolissaan erittäin vakuuttavasti. Jos Leto oli joskus aikoinaan timmissä kondiksessa Fight Club -sivuroolissaan, niin nyt on kiloja vyötäröllä ihan eri tavalla.

Tunnelma elokuvassa on rauhallinen, mutta koko ajan pahaa enteilevä. Vaikka loppuratkaisun kaikki tietävät, nousee jännitys silti pintaan viimeisillä metreillä, kun Chapman odottelee John Lennonia Dakota-rakennuksen porttikongissa.

Hidastempoisuuskaan ei elokuvassa haittaa, sillä kyseessä on juuri sopivan pituinen pätkä. Vähälle huomiolle jäänyt Chapter 27 ilmestyi Suomessa suoraan dvd:lle viime vuoden puolella. Tupla-dvd:n toinen puoli tarjoilee dokumentin Lennonista. Mutta ennen kaikkea elokuva on tarina Chapmanista, joka edelleen istuu vankilassa järkyttävän tekonsa tähden.

Arvosteltu: 24.06.2008

Lisää luettavaa